Expoziție de Icoane, organizată la Facultatea de Teologie din Craiova

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, miercuri, 14 decembrie 2022, s-a organizat Expoziția de Icoane, realizate de studenții din programele de licență și masterat. Evenimentul s-a desfășurat în Muzeul „Sf. Nicodim de la Tismana”, în cadrul Facultății de Teologie Ortodoxă a Universității din Craiova, Secția Artă Sacră.

Expoziția cuprinde un număr de peste 60 de icoane cu diverse reprezentări din iconografia ortodoxă  executate pe suport din lemn în tehnica tempera cu aport de foiță metalică. Lucrările  constituie teme de semestru realizate cu materiale puse la dispoziție de facultate și sub îndrumarea profesorilor coordonatori: Conf. univ. dr. Burlan Emilia, Lect. univ. dr. Mardale Adriana, Lect. univ. dr. Bădescu Alexandrina, Asist. univ. dr. Giodea Gabriel, Asist. univ. drd. Bănică Adrian, Asist. univ. drd. Anton Lăcrămioara și Diac. Asist. univ. drd. Semenov Constantin. Această manifestare expozițională organizată la sfârșit de an marchează începutul sărbătorilor tradiționale de Crăciun, perioadă de prăznuire a Nașterii Domnului Iisus Hristos.