Finalizarea cursurilor de muzeograf, promoția a V-a, 2022

Evenimente

Cu binecuvântarea și în prezența Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, astăzi, 19 decembrie 2022, a avut loc examenul final al cursurilor de muzeograf, promoția a V-a, din Mitropolia Olteniei. Cursurile au fost organizate de către Fundația Pastoral-Misionară „Sfântul Nicodim” a Arhiepiscopiei Craiovei și au prevăzut o parte teoretică, susținută de către domnul Ridiche Florin și domnul Radu Dumitrescu, dar și o parte practică, organizată în cadrul Muzeului Olteniei din Craiova. Această promoție a avut 23 de participanți, dintre care 15 preoți și preotese din Mitropolia Ardealului și 8 maici de la Mănăstirea Tismana, din județul Gorj.

În cuvântul de binecuvântare și de felicitare, Părintele Mitropolit Irineu a vorbit despre scopul principal al organizării acestor cursuri de perfecționare. Cursanții vor putea să inițieze centre muzeale în cadrul mănăstirilor sau al bisericilor unde își desfășoară activitatea: „Cu ajutorul lui Dumnezeu, am reușit să organizăm aceste cursuri și să îmbinăm această frumoasă îndeletnicire între cunoaștere și frumos. Absolvind aceste cursuri, ați dobândit o dragoste și  mai mare pentru marile valori pe care noi le posedăm în muzeele, mănăstirile și bisericile noastre. Este un lucru foarte important ca, din când în când, să rememorăm istoria, să retrăim momentele din trecut. Pentru noi, istoria este parte din viața noastră, este rădăcina din care noi ne dezvoltăm. Fără de istorie nu putem să avem un viitor. Din nefericire, nu ne mai raportăm la valorile strămoșilor noștri. Credem că ceea ce vine din afară este mai bun decât ce avem noi, înăuntru. Așadar, cursurile aceste ne refac forma, elanul și gândirea noastră. Este foarte important ca aceste valori să nu rămână legate numai de anumite construcții, ci să reprezinte informații pentru viitor”.