Colindători mari și mici în Parohia Mătăsari II, din Gorj

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, Parohia Mătăsari II, din Protoieria Târgu-Jiu Sud, județul Gorj, a primit câteva grupuri de elevi care au recitat și cântat poezii și colinde.

În calitate de gază, părintele paroh Dumitru Purcel a oferit colindătorilor diverse cadouri. În ziua de 15 decembrie 2022, primul grup de colindători de la Liceul Mătăsari a interpretat colinde sub coordonarea doamnei Prof. Maria Ștefan, iar în ziua de 20 decembrie, cu ocazia prăznuirii Sfântului Ignatie Teoforul, s-a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în biserica parohială, în timpul căreia au fost împărtășiți preșcolarii grădiniței Mătăsari. La final, sub coordonarea doamnei Prof. Aurelia Purcel, preșcolarii au prezentat un frumos program artistic și muzical.