Festivalul-concurs ”Hristos Se Naște! Slăviți-L!”, ediția a VIII-a

Evenimente

În ziua de 19 decembrie 2022, Festivalul-concurs ”Hristos Se Naște! Slăviți-L!”, ediția a VIII-a, a reunit pe scena Colegiului Național ”Ștefan Velovan”, din Craiova, 15 grupuri corale (secțiunea I – Colinde tradițional românești) și 7 grupuri de păstrători ai datinilor strămoșești (secțiunea II – Tradiții și obiceiuri de iarnă) de la unități de învățământ din județele Dolj, Olt și Mehedinți, însumând 459 de elevi.

Participanții au vestit Nașterea Domnului nostru Iisus Hristos și au încântat spectatorii cu talentul și bucuria de colinda. Au fost apreciați de membrii juriului format din: Inspector Școlar General Adjunct – prof. Irina-Ștefana Broscaru, Inspector școlar Religie – prof.dr. Iuliana Gheorghe, Inspector școlar Limba și literatura română – prof. Teodora Badea, Consilier pentru Învățământ – Mitropolia Olteniei – pr. prof. Adrian Lupu, Consilier administrativ – Mitropolia Olteniei – lector univ.dr. Adrian Mazilița, Prof. Georgeta Achim – Director Școala postliceală ”Sfântul Ștefan” din Craiova și prof. Mihaela Ouatu – C.N. ”Frații Buzești”.

Festivalul Concurs Național ”Credință și Tradiție la Români” pentru elevii de gimnaziu și liceu este inițiat an de an de Liceul ”Traian Vuia”, prin implicarea doamnei director prof. drd. Carmen Oprea. Fie ca vestea Nașterii Pruncului Sfânt să fie dusă mai departe de fiecare dintre noi și să ne încălzească inimile!