Lămuriri cu privire la reamenajarea curţii Paraclisului Mitropolitan „Madona Dudu” din Craiova

Comunicari Evenimente

Referitor la recentele apariţii din media locală cu privire la tăierea arborilor din curtea Paraclisului Mitropolitan „Madona Dudu”, facem următoarele precizări:

  1. dat fiind faptul că arborii din curtea Bisericii „Madona Dudu” erau îmbătrâniţi şi profund afectaţi de factori patogeni, existând precedente periculoase pentru integritatea fizică a credincioşilor şi siguranţa bunurilor mobile, s-a decis în consecinţă înlăturarea lor prin tăiere, urmând să fie înlocuiţi cu altă vegetaţie adecvată, adaptată spaţiului existent;
  2. Biserica Paraclis Mitropolitan „Madona Dudu” din Craiova se găseşte aproape de finalul unui amplu proces de restaurare, reabilitare şi înfrumuseţare. Întrucât arborii cei vechi, din cauza degradării naturale, nu puteau fi reintegraţi în proiectul de amenajare a curţii interioare, s-a decis înlăturarea lor în aşa fel încât biserica să fie mai bine pusă în evidenţă.

Biroul de Presă