Săptămână duhovnicească, dedicată elevilor seminariști din Craiova

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în prima săptămână a Postului Mare, elevii Seminarului Teologic „Sf. Grigorie Teologul”, Craiova, au avut un program special de slujbe. În această săptămână duhovnicească s-a săvârșit Slujba Canonului cel Mare al Sf. Andrei Criteanul și Slujba Pavecerniței Mari. De asemenea, la invitația Pr. director Vintilă Belcineanu, în mijlocul elevilor s-au aflat invitați speciali pentru a le adresa cuvinte de învățătură.

În acest sens, seminariștii s-au bucurat de prezența Preasfințitului Dr. Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei, a Pr. Protoiereu Grigore Vulcănescu, de la Protopopiatul Craiova Sud, și a Pr. Protoiereu Cristian Cojocaru, de la Protopopiatul Craiova Nord, alături de cadrele didactice și de preoții profesori. Programul săptămânii duhovnicești a fost încununat cu participarea la Sfânta Liturghie din Duminica Ortodoxiei, prin împărtășirea elevilor seminariști cu Trupul și Sângele Mântuitorului Hristos. În această zi, Pr. director Belcineanu a ținut un cuvânt de încurajare pentru activitatea educațională și pentru împlinirea duhovnicească a elevilor Seminarului.