Examen de capacitate preoţească în Mitropolia Olteniei, sesiunea martie 2023

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, la sediul Facultății de Teologie din Craiova, în zilele 6-7 martie 2023 s-a organizat Examenul de capacitate preoțească, sesiunea martie.

Potrivit Pr. Adrian Lupu, Consilier Eparhial în cadrul Sectorului de Învățământ al Arhiepiscopiei Craiovei, examenul a constat în: Evaluare psihologică şi pastoral-misionară (probă eliminatorie); Examen scris la Dogmatică, Misiologie şi Administraţie parohială pentru toţi candidaţii; Examen oral la Teologie Liturgică, Omiletică, Catehetică şi Muzică Bisericească. Din comisia de evaluare au făcut parte părinții profesori de la Facultatea de Teologie, alături de doamna psiholog Raluca Stepan.

La examen au participat 13 candidaţi din Arhiepiscopia Craiovei, 2 candidați din Arhiepiscopia Râmnicului și 2 candidați din Episcopia Severinului şi Strehaiei. Rezultatele vor fi postate pe site-ul oficial al Mitropoliei Olteniei.