Lansarea unui proiect inedit în Mitropolia Olteniei – „Paradigma melosului și ethosul spiritualității în Oltenia: nume, chipuri și imagini

Evenimente Proiecte

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, astăzi, 9 martie 2023, a avut loc lansarea unui proiect cultural-muzical sub egida Mitropoliei dedicat Anului comemorativ al imnografilor și cântăreților bisericești (psalți). Evenimentul s-a desfășurat în Sala de Festivități a Seminarului Teologic Ortodox „Sf. Grigorie Teologul” din Craiova la invitația inițiatorilor și coordonatorilor proiectului: Lect. Univ. dr. Șapcă Victor, Arhid. Prof. dr. Lăzărică Nicușor-Daniel și Arhid. Prof. Dr. Stăiculescu Angel-Cristian.

În calitate de invitați speciali la lansarea proiectului „Paradigma melosului și ethosul spiritualității în Oltenia: nume, chipuri și imagini” amintim următoarele persoane: Pr. Conf. Univ. Dr. Adrian Boldișor, Pr. Lect. Univ. Dr. Adrian Mazilița și Pr. Adrian Lupu, din partea Arhiepiscopiei Craiovei, Prof. Dr. Iuliana Gheorghe, din partea ISJ Dolj, Pr. Prof. Neofit Stănciulescu, din partea ISJ Gorj, Pr. Prof. Vintilă Belcineanu și Pr. Prof. Ștefan-Cristi Vătafu, din partea Seminarului și a Liceului Teologic din Târgu-Jiu. Alături de invitații oficiali, s-au aflat cadrele didactice de la cele două instituții teologice și elevii seminariști.

În cuvântul de binecuvântare și de felicitare, Părintele Mitropolit Irineu a dorit să sublinieze importanța acestui proiect organizat în Mitropolia Olteniei în contextul aprobării de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a Anului comemorativ: „Aș dori să punctez de la bun început că acest festival se înscrie în programul pe care Sfântul Sinod al Bisericii noastre l-a lansat pentru anul acesta cu referire la cântăreții bisericești și la psalți, la cei care au înfrumusețat slujbele noastre bisericești cu glasurile lor. Ne aducem aminte de oamenii care au dat glas cântărilor noastre în aceste sfinte biserici și efectiv au ținut pe credincioși aproape de sfântul altar. Tuturor acestora li se cuvine mulțumire și înălțăm rugăciune lui Dumnezeu pentru sufletele lor. Festivalul acesta este un început care trebuie să crească și să se desăvârșească. Cu ocazia acestei lansări, vă dorim să aveți succes pe mai departe și să realizați toate obiectivele propuse. Vă mulțumim pentru implicare și rugăm pe bunul Dumnezeu să vă ajute”.

În prima parte a evenimentului, Arhid. Prof. Dr. Stăiculescu Angel-Cristian a realizat o prezentare succintă a activităților principale prevăzute în proiect, dintre care amintim pe cele mai importante:

 • Atelier studiu și cercetare manuscrise. Expoziție culturală tematică, 20 martie 2023, la Biblioteca Județeană Alexandru și Aristia Aman;
 • Vizită de studiu, 1 aprilie 2023, Craiova;
 • Artă și spiritualitate: Atelier de pictură, 29 aprilie 2023, la Liceul Teologic din Târgu-Jiu;
 • Concurs adresat elevilor de la Seminarul Teologic „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova și de la Liceul Teologic din Târgu-Jiu, 6 mai 2023, la Mănăstirea Lainici;
 • Simpozionul interdisciplinar „Paradigma melosului și ethosul spiritualității în Oltenia: nume, chipuri și imagini”, 28 septembrie 2023, la Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova;
 • Festivalul ”Tradiții și obiceiuri din bătrâni”, Ediția a XI-a la Teatrul Dramatic „Elvira Godeanu” Târgu-Jiu, decembrie 2023;
 • Festivalul „Colindăm, Doamne colind!”, Ediția I, la Filarmonica Oltenia din Craiova, decembrie 2023.

În a doua parte a întâlnirii, invitați au ascultat prelegerea cu tema „Cultura muzicală în Oltenia”, susținută de către Arhid. Prof. dr. Lăzărică Nicușor-Daniel. Prezentarea a avut rolul de introducere cât mai sintetică despre cultura muzicală din Oltenia de-a lungul existenței sale, prin Oltenia înțelegând spațiul geografic al celor cinci județe de azi: Dolj, Gorj, Mehedinți, Vâlcea și Olt. Concluzia referatului a fost aceasta că „muzica psaltică a reprezentat unul din pilonii slujirii sacerdotale încă de la începuturile creștinismului. Implicarea arhiereilor, preoților, diaconilor sau cântăreților în păstrarea și dezvoltarea cântului bizantin a fost esențială, și dovedită de numeroasele școli înființate în condiții istorice și materiale destul de dificile. Numărul extrem de mare de manuscrise muzicale de pe teritoriul Olteniei precum și pleiada de profesori, compozitori, copiști, psalți sau cercetători reprezintă aspecte grăitoare pentru importanța cu care a fost tratat melosul psaltic. Prin aceste demersuri muzica bisericească românească în general și oltenească în particular au devenit bunuri ale artei umanității mondiale”.

În ultima parte a evenimentului, corul care a reunit actuali și foști elevi de la Seminarul Teologic și de la Liceul Teologic a prezentat un program muzical, fiind dirijat de către Lect. Univ. Dr. Victor Șapcă. Piesele interpretate au fost următoarele:

 • Axion la Liturghia Sfântului Vasile cel Mare – „De Tine se bucură”, de Ioan Zmeu;
 • Preasfântă Născătoare, de Preot Alexie Buzera;
 • Din sânul maicii mele, de Anton Pann;
 • Colo-n vale-ntre izvoare, de Nicolae Lungu;
 • Leliță, săftiță, compoziție a lui Anton Pann.

În încheiere, în calitate de parteneri și colaboratori ai acestui proiect inedit, au fost amintite următoarele instituții și centre culturale: Mitropolia Olteniei, Editura Mitropolia Olteniei, Universitatea din Craiova, Facultatea de Teologie din Craiova, Muzeul Olteniei din Craiova, Biblioteca Județeană ”Alexandru și Aristia Aman” din Craiova, Muzeul de Artă din Craiova, Filarmonica ”Oltenia” din Craiova, Inspectoratul Școlar Județean Gorj, Inspectoratul Școlar Județean Dolj, Casa Corpului Didactic Gorj și Casa Corpului Didactic Dolj.