Acţiune de donare de sânge a preoţilor din Protoieria Băilești

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, astăzi, 22 martie 2023, Protoieria Băilești a Arhiepiscopiei Craiovei a organizat o acțiune de donare de sânge a preoților și a enoriașilor din zona Băilești. Activitatea s-a desfășurat în Sala de conferințe a Protoieriei, cu implicarea Centrului Regional de Transfuzie Sanguină din Craiova, reprezentat de doamna Dr. Monica Marinași, a Secției de Pompieri Băilești, reprezentată de Căpitan Zamăneagră Daniel, și a Protoieriei Băilești, coordonată de Pr. Protopop Neacșu Cătălin.

Activitatea face parte din proiectele dedicate Lunii pentru Viață – Martie 2023, care va culmina cu organizarea Marșului „Viitorul este pro-viață”, anunțat pentru ziua de sâmbătă, 25 martie, în Craiova și Târgu-Jiu:

Traseu Craiova – ora 12:30 –  Biserica Sfânta Treime – Piața Mihai Viteazul – Calea Unirii – Strada Sfântul Dumitru – Catedrala Sfântul Mare Mucenic Dimitrie – Paraclisul Mitropolitan Madona Dudu.

Traseu Târgu-Jiu – ora 13 –  Biserica „Înălțarea Domnului” – zona Paralela 45.