„Atelierul de poveste și de pictură”, organizat la Grădinița Sf. Stelian din Târgu-Jiu

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în zilele de 20 și 21 martie 2023, la Grădinița Sf. Stelian din Târgu-Jiu, s-au organizat activități pro-viață, respectiv un atelier de poveste și de pictură. Cu ocazia Zilei Mondiale a Sindromului Down, celebrată în fiecare an în ziua de 21 martie, 55 de preșcolari au lecturat o poveste dedicată unui copil cu acest sindrom, intitulată „Ioana”, scrisă de Veronica Iani. Atelierul s-a bucurat de prezența reprezentanților Asociației Pro-Vita și Down Art Therapy. Amintim aici pe domnișoara Nistor Andreea și pe domnul Buțu Radu. Dintre coordonatorii activității din partea grădiniței, amintim pe doamna director Ciortea-Cîrstoc Claudia, Pr. Ciprian Sârbu și pe maica Tatiana. Aceste activități de încadrează în activitățile dedicate Lunii pentru Viață 2023.