Expoziția „Pictură de șevalet”, vernisată la Târgu-Jiu

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, astăzi, 22 martie 2023, cadrele didactice de la Departamentul de Arte Vizuale, Arte Plastice și Artă Sacră, al Facultății de Teologie din Craiova, a organizat o expoziție cu tema „Pictură de șevalet”. Vernisajul s-a desfășurat în cadrul Liceului de Arte „Constantin Brăiloiu”, din Târgu-Jiu, la invitația doamnei director Prof. Dr. Haidău Ana Daria și a Prof. Negrea Cătălin Ionuț, în prezența elevilor din clasele de liceu, cu profil vocațional. Curatorul expoziției a fost Lect. univ. dr. Mardale Adriana-Gabriela, alături de coordonatorii Lect. univ. dr. Bădescu Alexandrina, Lect. univ. dr. Semenov Laura,  Asist. univ. drd. Bănică Adrian și Asist. univ. dr. Giodea Gabriel. Activitatea face parte din programul inițiat de Facultate pentru promovarea programelor de specializare, prin implicarea Pr. Prof. univ. dr. Nicolae Răzvan Stan, Decanul Facultății de Teologie din Craiova.

În calitate de curator al expoziției, Lect. Univ. dr. Mardale Adriana-Gabriela a vorbit despre importanța acestor activități: „Expoziția de Artă desfășurată astăzi a reprezentat o oportunitate de interacțiune între cadrele didactice de specialitate ale facultății noastre și elevii liceului, viitori studenți în domeniul artelor plastice. Pe șevalete au fost expuse lucrări de atelier cu teme inspirate din natură, peisaj rural, naturi statice, portrete și elemente arhitecturale tradiționale din zona Olteniei. Elevii au primit cu entuziasm întâlnirea de astăzi și au considerat-o binevenită în vederea alegerii viitoarei cariere. Tot cu acest scop, în zilele următoare avem programate expoziții la diferite licee vocaționale din județul Gorj și Olt”.