Expoziție cu lucrări de pictură, La Liceul „Nicolae Titulescu” din Slatina

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în ziua de joi, 23 martie 2023, a avut loc o nou expoziție de promovare a programelor de licență și master ale Facultății de Teologie Ortodoxă, Domeniul Arte Vizuale, din cadrul Universității din Craiova, destinată elevilor Liceului Teoretic „Nicolae Titulescu” din Slatina. Organizatorii expoziției au fost: Conf. univ. dr. Burlan Emilia, Lect. univ. dr. Bădescu Alexandrina, Lect. univ. dr. Mardale Adriana – Gabriela, Diac. Asist. univ. drd. Semenov Constantin și Asist. univ.drd. Anton Lăcrămioara. Din partea gazdelor amintim pe doamna director Prof. Gruia Adina – Maria, pe doamnele director adjunct Prof. Boiangiu Claudia-Carmen și Prof. Șerban Gabriela. Responsabilii educativi implicați au fost Prof. Geamănu Ștefania, Prof. Vâlcea Elena – Adriana, Prof. Podoleanu Cătălin, Prof. Badea Delia și Prof. Burdulea Felicia.

„Elevii au participat alături de profesori la vernisarea expoziției manifestând interes pentru programele educaționale prezentate și adresând o serie de întrebări cadrelor didactice universitare pe această temă. Expoziția a cuprins lucrări de pictură realizate în diferite tehnici și cu tematica diversă: naturi statice, peisaje, portrete și compoziții. Participanții la expoziție s-au bucurat de o întâlnire ce le-a deschis noi perspective privind deciziile lor de viitor”, a declarat doamna Conf. univ. dr. Burlan Emilia.