Expoziție de pictură bisericească, desfășurată la Liceul Teologic din Târgu-Jiu

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în ziua de luni, 27 martie 2023, la Liceul Teologic „Sf. Nicodim” din Târgu-Jiu a fost organizată o expoziție de pictură bisericească, cu lucrări ale studenților și profesorilor de la Facultatea de Teologie din Craiova, departamentul Arte Vizuale. Expoziția s-a adresat elevilor din clasele cu profil vocațional a conținut lucrări și imagini ale etapelor de conservare-restaurare a icoanelor pictate pe suport de lemn și zid, dar și lucrări de de puctură de șevalet. Curatorul expoziției a fost doamna Lect. univ. dr. Bădescu Alexandrina, iar ca profesori coordonatori din partea Facultății amintim pe: Lect. univ. dr. Mardale Adriana-Gabriela, Lect. univ. dr. Semenov Laura, Asist. univ. dr. Giodea Gabriel și Asist. univ. drd. Bănică Adrian. Instituția gazdă a fost reprezentată de către Pr. Director Porf. Vătafu Ștefan Cristi și Prof. Rouă Bogdan.

„În cadrul acesteia expoziții au fost expuse lucrări de artă sacră și pictură de șevalet, compoziții inedite, lucrări de pictură realizate de studenții departamentului Arte vizuale, în tehnica ulei pe pânză (portrete, naturi statice, peisaje), lucrări religioase pe suport de lemn precum și postere ce conțin imagini cu etapele de conservare-restaurare ale operelor de artă”, a declarat Lect. univ. dr. Bădescu Alexandrina.