Mitropolitul Olteniei va susţine miercuri, 5 Aprilie, cea de-a doua conferinţă din Postul Mare: „Învierea Domnului în preocuparea omului de astăzi. Retrospective şi actualitate”

Anunțuri Evenimente

Înaltpreasfinţitul Părinte Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va susţine miercuri, 5 Aprilie, de la ora 1600, la Centrul Renaşterea din Craiova cea de-a doua conferinţă din Sfântul şi Marele Post intitulată: „Învierea Domnului în preocuparea omului de astăzi. Retrospective şi actualitate”.

Prelegerea Părintelui Mitropolit Irineu face parte dintr-un proiect cultural amplu al instituţiilor academice şi culturale din municipiul Craiova: Facultatea de Teologie Ortodoxă din Craiova, Biblioteca Universităţii din Craiova, Biblioteca „Alexandru şi Aristia Aman” şi Atelierul de lectură Synaxis.

Scurt excurs didactic şi academic

ÎPS Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei desfăşoară o bogată activitate:

  • didactică, fiind profesor universitar al Facultăţii de Teologie din Craiova şi Directorul Consiliului Studiilor Universitare de Doctorat din Cadrul Universităţii din Craiova şi
  • academică în calitate de scriitor, cercetător şi membru de onoare al Academiei Române. Este autorul a numeroase studii şi lucrări publicate la edituri naţionale şi internaţionale de prestigiu, dintre care amintim ultimele volume ce au văzut lumina tiparului:

Cuvântul Tău, Doamne, rămâne în veac. Omilii la Duminicile de peste An” (Editura Academiei Române, 2022);

Învaţă-mă să te iubesc, Iubire! – Încercare ortodoxă asupra teodiceei iubirii” (Editura Academiei Române, 2021);

Biserica în actualitate sau actualitatea Bisericii” (Editura Academiei Române, 2018);

Aşteptând pe Cel ce este şi Cel ce va veni, Atotţiitorul” (Editura Mitropolia Olteniei, 2016).

Prelegerea ierarhului, parte a unui proiect cultural

Proiectul cultural cuprinde două evenimente în zilele de 5 şi 6 Aprilie:

  1. Primul atelier – prelegerea Înaltpreasfinţitului Părinte Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei – „Învierea Domnului în preocuparea omului de astăzi. Retrospective şi actualitate”, la Centrul Renaşterea, în data de 5 Aprilie, de la ora 1600.
  2. Al doilea atelier, cu două workshop-uri, la sediul Bibliotecii Universităţii din Craiova (Sala de lectură Multidisciplinară – cam. 277), în data de 6 Aprilie, de la ora 1200:
  • „Digitalizarea – o coordonată a lumii moderne”

            Lector: Domnul Ing. Ştefăniţă Dincă (Facultatea de Automatică, Universitatea din Craiova);

  • b) „Crearea unei arhive digitale – Educaţie şi competenţe digitale în Biblioteca Judeţeană «Alexandru şi Aristia Aman»”

            Lector: Doamna Mihaela Dudău, Şef Birou Centrul Transfrontalier de Informații şi Comunicații Dolj-Vratsa.

           (Facultatea de Teologie Ortodoxă din Craiova)