Pelerinaj în Țara Sfântă și Iordania

Fără categorie Pelerinaje

15 – 22 octombrie  2023

      Ziua I (duminica)

 • Întâlnire pe Aeroportul Henry Coandă – București, la ora 17:45 , decolare la ora 20:45 – cursa Tarom RO2153, sosire pe Aeroportul Ben Gurion – Tel Aviv, la ora 23:20.
 • Cazare  hotel în Bethleem.

Ziua II (luni) 

 • Mic dejun. Deplasare la Ierusalim, pe Muntele Măslinilor, unde ne vom închina la următoarele locuri sfinte: Mănăstirea Ortodoxă a Înălţării DomnuluiMănăstirea Pater Noster (loc în care Mântuitorul i-a învăţat pe ucenicii Săi Rugăciunea Domnească „Tatăl nostru”), Mănăstirea „Dominus Flevit” („Domnul a plâns”), Grădina Ghetsimani cu Biserica Naţiunilor  (ridicată pe locul în care Mântuitorul s-a rugat înainte de a fi prins), Biserica ce adăposteşte Mormântul Maicii Domnului şi Grota Trădării.
 • Deplasare pe Muntele Sionului – ne vom închina în Biserica Adormirii Maicii DomnuluiFoişorul „Cina cea de Taină” şi  Mormântul Sfântului Proroc şi Psalmist David.
 • Aşezământul Românesc de la Ierusalim.
 • Cazare şi cină hotel în Bethleem.

Ziua III (marti)

 • Mic dejun. Deplasare la Muntele Tabor – închinare în Biserica Ortodoxă „Schimbarea la Faţă” (locul Schimbării la Faţă a Domnului,  Icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului). Cana Galileei – închinare în Biserica Ortodoxă ce aminteşte de minunea prefacerii apei în vin la nunta din Cana Galileii. 
 • Nazareth – închinare în Biserica Ortodoxă Sf. Gavriil (cu Izvorul Sfintei Fecioare Maria) şi în Biserica Catolică Buna Vestire ridicată pe locul unde a fost casa Sfintei Familii. 
 • Cazare şi cină hotel în Nazareth/Tiberias.

Ziua IV (miercuri)

 • Mic dejun. Deplasare pe Muntele Fericirilor – închinare în Biserica ce aminteşte de celebra predică de pe munte a Domnului. Vizitarea ruinelor oraşului Capernaum, oraşul cel mai iubit de Mântuitorul Iisus Hristos, unde a făcut cele mai multe minuni; vizitarea ruinelor Sinagogii şi a casei unde a fost vindecată soacra Sf. Petru.
 • Ne îndreptam spre Amman, capitala Iordaniei, numita în Antichitate – Philadelphia.    
 • Cină şi cazare hotel în Amman.

Ziua  V (joi)

 • Mic dejun. Deplasare la Petra. Vizitarea extraordinarei capitale a Nabateenilor. Acest oraș este  una dintre minunile lumii, fiind cel mai prețios oraș al Iordaniei (încălțăminte comodă pentru mers pe jos aprox. 4 km).
 • Plecăm din  Petra și trecem peste Valea lui Moise, revenind la Amman. 
 • Cazare şi cină la hotel în Amman.

Ziua VI (vineri)

 • Mic dejun. Madaba – orașul mozaicurilor pentru a ne închina în Biserica Ortodoxa Sf.Gheorghe, cuprinzând  un mare mozaic cu cea mai veche harta a Țării Sfinte cu centrul la Ierusalim.
 • Apoi vom vizita Muntele Nebo de unde Moise a văzut Pământul Făgăduinței.
 • Deplasare spre graniță si vom trece în Israel în dreptul orașului Ierihon-cel mai vechi oraș din lume, apoi ne îndreptam spre valea Iordanului și vom vizita locul Botezului Domnului nostru Iisus Hristos.
 • Închinare în Mănăstirea Sf. Gherasim.
 • Deplasare spre Ierihon – privire panoramica asupra Mănăstirii Carantania de pe Muntele Ispitirii.
 • Închinare în Mănăstirea „Dudul lui Zaheu” şi Aşezământul Românesc de la Ierihon.
 • Cazare şi cină hotel în Bethleem.

Ziua VII (sambata)

 • Mic dejun. Deplasare către Hozeva – Mănăstirea Sf. Gheorghe (închinare la moaştele Sf. Ioan Iacob Românul). 
 • Bethleem – ne vom închina în Biserica Ortodoxă a Naşterii Domnului (ce adăposteşte Peştera în care s-a născut Domnul Iisus Hristos şi icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului).
 • Mănăstirea Sf. Teodosie cu Peştera Magilor în care se află mormintele Sf. Teodosie, Sf. Sofia – mama Sf. Sava, Sf. Evloghia – mama Sf. Teodosie, Sf. Teodota – mama Sf. Cosma şi Damian.
 • Deplasare în pustiul Iudeii cale de 15 km pentru a vizita Mănăstirea Sf. Sava (accesul în incinta mănăstirii este permis doar bărbaţilor, închinare la moaştele Sf. Sava). 
 • Cazare şi cină hotel în Bethleem.

Ziua VIII (duminica)

 • Mic dejun. Intrăm în Cetatea Ierusalimului pe poarta Sf. Ştefan şi ne închinăm în Biserica ridicată deasupra casei în care s-a născut Sf. Fecioară Maria, în Cetatea Antonia. Via Dolorosa (Calea Crucii), cu cele 14 opriri ale Mântuitorului Iisus Hristos, ajungând la Biserica Sfintei Învieri (închinare la toate locurile sfinte: Golgota, Piatra Ungerii, Sfântul Mormânt, locul unde s-a aflat Sfânta Cruce etc.
 • Deplasare către Aeroportul Ben Gurion – Tel Aviv, decolare la ora 00:20 – cursa Tarom RO156 , sosire pe Aeroportul Henry Coandă – București,  la ora 03:05 a doua zi.

TARIF: 1.100 Euro/pers/loc în cameră dublă

Supliment cameră single: 300 EURO

SERVICII INCLUSE:  
 • bilet de avion cursă București– Tel Aviv – București;
 • taxele de aeroport ;
 • 1 noapte cazare Tiberias/Nazareth ,2 nopți cazare Amman, 4 nopți cazare Bethlehem hotel 3,4* – clasificare locală;
 • demipensiune inclusă;
 • transport autocar aer condiţionat;
 • intrările la obiectivele menţionate în program;
 • preot însoţitor
SERVICII NEINCLUSE:
 • Tips (bacșiș) pentru șofer, personal hotelier (40 euro) care se plătește reprezentantului agenției.
 • Asigurarea medicală – se încheie persoanelor cu vârsta până la 79 ani (inclusiv).

 ACTE NECESARE: 

 • Paşaport valabil 6 luni de la data întoarcerii în ţară.

  NOTĂ:

 • Autorităţile vamale îşi rezervă dreptul de a refuza intrarea pe teritoriul statului a oricărei persoane care nu prezintă suficientă încredere chiar dacă aceasta a obţinut acordul pentru obţinerea vizei turistice. Agenţia de turism nu poate fi făcută răspunzătoare pentru astfel de situaţii ce nu pot fi depistate anterior plecării. Turistul îşi asumă riscurile de a-i fi refuzată intrarea şi de aceea este obligat să informeze agenţia asupra oricărui incident petrecut vreodată în afara graniţelor României, precum şi asupra oricărei tangenţe pe care o are cu statele în care are loc desfăşurarea pelerinajului.
 • Minorii trebuie să îndeplinească următoarele condiţii pentru a fi lăsaţi să iasă din ţară: să călătorească cu cel puţin un adult însoţitor; să aibă asupra lor acordul ambilor părinţi (sau al părintelui care nu-i însoţeşte) legalizat la notariat; adultul care-i însoţeşte, în cazul în care acesta nu este unul dintre părinţi, trebuie să aibă cazier judiciar pe care să-l prezinte la frontieră).
 • Programul acţiunii poate fi modificat de către conducătorul de grup, ca ordine de desfăşurare sau se pot înlocui unele obiective sau hoteluri în funcţie de anumite situaţii speciale.
 • Compania aeriană  îşi rezervă dreptul de a modifica orarul de zbor.
 • Categoria hotelurilor şi a mijloacelor de transport este cea oficială pentru Israel, Iordania şi Egipt.
 • Bagaje: bagajul de cală (1 buc.) max. 23 kg/pers.(100x80x30 cm), bagajul de mână max. 10 kg/pers. cu dimensiunile maxime 55x40x20 cm (fără lichide, cosmetice, obiecte tăioase sau ascuţite la bagajul de mana).
 • Distributia camerelor la hotel se face de catre receptia acestuia; problemele legate de amplasarea sau aspectul camerei se rezolva de catre turist direct la receptie, asistat de insotitorul de grup.
 • Pentru anumite facilitati din hotel sau din camera, hotelierul poate solicita taxe suplimentare (minibar/frigider, seif etc.); in momentul sosirii la hotel solicitati receptionerului sa va informeze cu exactitate asupra lor.
 • Prezentul document constituie anexa la contractul de prestari servicii
 • Agentia nu se obliga sa gaseasca partaj persoanelor care calatoresc singure.
 • În cazul în care călătorul doreste sa achite în lei, se percepe un comision de risc  valutar de 2 %  fata de cursul BNR din ziua în care se face încasarea.

SĂ LUĂM AMINTE!

 • Pelerinajul nu este excursie sau concediu, ci poate fi înțeles ca fiind căutarea lui Dumnezeu Care este mai aproape de om în anumite locuri.
 • Pelerinajul înseamnă și înfruntarea ispitelor și a lipsurilor, care se pot ivi în anumite situații, știind că orice osteneală va fi răsplătită de Dumnezeu înzecit și înmiit.
 • Mersul pe jos în cazul unor mănăstiri se încadrează tot în această nevoință. Pelerinii trebuie să se asigure așadar, că au condiția fizică și morală pentru parcurgerea distanțelor ce se impun.
 • Din considerente religioase, la nivelul statului Israel nu se consumă carne de porc. Pelerinii sunt rugați să respecte această regulă și să nu solicite în timpul mesei preparate pe baza de carne de porc.
 • Pelerinii au obligația să specifice în momentul înscrierii dacă au afecțiuni ale sănătății ce pot pune în pericol buna desfășurare a pelerinajului spre a primi sfaturi și îndrumare de la angajații Centrului de Pelerinaje. Apariția unui incident medical în Țara Sfântă va perturba desfășurarea pelerinajului, punând în pericol întregul grup.
 • Programul acţiunii poate fi modificat de către conducătorul de grup, ca ordine de desfăşurare sau se pot înlocui unele obiective sau hoteluri în funcţie de anumite situaţii speciale.