Conferinţa despre Învierea Domnului, susţinută de Mitropolitul Olteniei, miercuri, 5 Aprilie, va fi transmisă live pe platformele media ale postului Trinitas TV

Anunțuri Evenimente

Înaltpreasfinţitul Părinte Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va susţine miercuri, 5 Aprilie, de la ora 1600, la Centrul Renaşterea din Craiova cea de-a doua conferinţă din Sfântul şi Marele Post intitulată: „Învierea Domnului în preocuparea omului de astăzi. Retrospective şi actualitate”. Evenimentul va fi transmis live pe paginile de Facebook și Youtube ale Trinitas TV.

Prelegerea Părintelui Mitropolit Irineu face parte dintr-un proiect cultural amplu al instituţiilor academice şi culturale din municipiul Craiova: Facultatea de Teologie Ortodoxă din Craiova, Biblioteca Universităţii din Craiova, Biblioteca „Alexandru şi Aristia Aman” şi Atelierul de lectură Synaxis.

Scurt excurs didactic şi academic

ÎPS Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei desfăşoară o bogată activitate:

  • didactică, fiind profesor universitar al Facultăţii de Teologie din Craiova şi Directorul Consiliului Studiilor Universitare de Doctorat din Cadrul Universităţii din Craiova şi
  • academică în calitate de scriitor, cercetător şi membru de onoare al Academiei Române. Este autorul a numeroase studii şi lucrări publicate la edituri naţionale şi internaţionale de prestigiu, dintre care amintim ultimele volume ce au văzut lumina tiparului:

Cuvântul Tău, Doamne, rămâne în veac. Omilii la Duminicile de peste An” (Editura Academiei Române, 2022);

Învaţă-mă să te iubesc, Iubire! – Încercare ortodoxă asupra teodiceei iubirii” (Editura Academiei Române, 2021);

Biserica în actualitate sau actualitatea Bisericii” (Editura Academiei Române, 2018);

Aşteptând pe Cel ce este şi Cel ce va veni, Atotţiitorul” (Editura Mitropolia Olteniei, 2016).

Mai multe detalii despre conferinţă aici.