Ziua Jandarmeriei Române: 173 de ani de activitate (1850-2023)

Evenimente

Ziua Jandarmeriei Române este serbată anual în ziua de 3 aprilie, amintind data la care Grigore Alexandru Ghica, domnul Moldovei (1849-1853), a aprobat în anul 1850 hotărârea Divanului Obştesc, semnând actul de înfiinţare a Jandarmeriei: „Legiuirea pentru reformarea Corpului slujitorilor în jandarmi”.

Cu ocazia acestei aniversări, gazdă a evenimentului pentru acest an a fost Muzeul Olteniei, reprezentat de Dl. Director Florin Ridiche. Printre numeroşii invitaţi care au adresat Jandarmerie Române mesajul lor de felicitare s-au aflat reprezentanţii celor mai importante instituţii locale: Dna. Lia-Olguţa Vasilescu, Primarul Municipiului Craiova; Dl. Dan Diaconu, Prefectul Judeţului Dolj; Dl. Dorin-Cosmin Vasile, Preşedintele Consiliului Judeţean Dolj; Dl. Col. Laurențiu Vînturiș, Inspectoratul de Jandarmi Judeţean „Mihai Bravul” Dolj și Dl. Colonel Mirea Cosmin, Gruparea de Jandarmi Mobilă „Fraţii Buzeşti” Craiova.

Prezent la eveniment din partea Mitropoliei Olteniei a fost Pr. Prof. Adrian Lupu, în calitate de delegat al Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Dr. Irineu. Părintele Consilier a transmis mesajul de binecuvântare şi de felicitare din partea Înaltpreasfinţiei Sale Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei: „Cu această ocazie, urăm Jandarmeriei Române şi reprezentanţilor acesteia tradiționalul La mulţi ani, apreciind totodată profesionalismul de care daţi dovadă şi promptitudinea cu care răspundeţi solicitărilor, îngrijindu-vă de siguranţa cetăţenilor şi de bunul mers al evenimentelor în care sunteţi implicaţi. Ne bucurăm să vă avem ca parteneri în organizarea şi derularea a numeroase proiecte din Arhiepiscopia noastră. Ne rugăm bunului Dumnezeu şi Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavriil, protectorii Jandarmeriei Române, să vă aibă în pază şi să vă ocrotească”.

La finalul alocuţiunilor, invitaţii au putut viziona expoziţia itinerantă „Jandarmeria Română 1850 – 2020”, organizată pentru a marca ziua Jandarmeriei. Expoziția reprezintă rezultatul unei colaborări de succes dintre Muzeul Național de Istorie a României, Complexul Național Muzeal ASTRA din Sibiu, Inspectoratul General al Jandarmeriei Române, Muzeul Jandarmeriei Române, Asociația RoMilitaria, Muzeul Olteniei Craiova, Consiliul Județean Dolj și Inspectoratul de Jandarmi Județean „Mihai Bravul” Dolj.