Festivalul-Concurs Inter-județean „Îngerul a strigat”, ediția a XXII-a, 2023, organizat în Mitropolia Olteniei

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în ziua de miercuri, 5 aprilie 2023, s-a desfășurat Festivalul-Concurs „Îngerul a strigat”, ediția a XXII-a. Concursul este organizat anul de către Fundația „Cuvântul Care Zidește” a Mitropoliei Olteniei, prin implicarea domnei director Cristina Stamatoiu și a doamnei Camelia Iovescu. Evenimentul a avut loc la Seminarul Teologic Ortodox „Sf. Grigorie Teologul” din Craiova, în prezența Pr. Adrian Lupu, Consilier eparhial, a doamnei Prof. Dr. Iuliana Gheorghe, Inspector al ISJ Dolj, a Pr. Prof. Vintilă Belcineanu, directorul Seminarului, și a doamnei Prof. Delcea Tanța, în calitate de membrii ai comisiei de evaluare. În calitate de delegat al Părintelui Mitropolit Irineu, în deschidere Pr. Adrian Lupu a transmis cuvântul de binecuvântare și de felicitare pentru organizatori, pentru elevii participanți și pentru profesorii coordonatori.

Festivalul-concurs a avut ca tematică generală tradițiile și obiceiurile dedicate sărbătorii Sfintelor Paști și a Învierii Mântuitorului nostru Iisus Hristos. În ceea ce privește secțiunile concursului amintim: Secțiunea Cântări religioase, Secțiunea Pictură – ciclul primar, gimnaziu, liceu, Secțiunea desen – preșcolari, ciclul primar, gimnaziu, liceu. De asemenea, participanții au fost implicați în activitatea Șezătoare – încondeiat ouă.

Cele trei secțiuni ale Festivalului „Îngerul a strigat”, ediția a XXII-a, 2023, au reunit peste 200 de elevi de la: Școala Gimnazială Mihăești – Măgura, jud. Vâlcea; Școala Gimnazială „Mircea Eliade” Craiova; Liceul „Matei Basarab” Craiova; Liceul Teoretic Amărăștii de Jos, jud. Dolj; Colegiul Național „Frații Buzești“ Craiova; Colegiul Național „Carol I“ Craiova; Colegiul Național Pedagogic „Ștefan Velovan“ Craiova; Grupul Parohial de Tineri Zănoaga, jud, Dolj; Școala Gimnazială „Tudor Vladimirescu” Andreești, Vladimir, jud. Gorj; Liceul Tehnologic „Henri Coandă” Târgu-Jiu, jud. Gorj; Școala Primară Vladimir, Jud. Gorj; Școala Primară Bulbuceni, Jud. Gorj; Școala Gimnazială Coșoveni, jud. Dolj; Școala Gimnazială Desa, jud. Dolj; Școala Gimnazială „Ion Popescu” Bărbătești, jud. Gorj; Școala Gimnazială Galicea Mare, jud. Dolj; Școala Gimnazială Orodel, jud. Dolj; Școala Gimnazială Nr. 1 Dăbuleni, jud. Dolj; Școala Gimnazială Nr. 3 Dăbuleni, jud. Dolj; Școala Gimnazială „Ion Creangă” Craiova; Liceul Tehnologic „Horia Vintilă” Segarcea, jud. Dolj; Școala Gimnazială „Constantin Gheorghiță” Podari, jud. Dolj; Liceul Energetic Craiova; Liceul Teoretic „Mihai Viteazul” Băilești, jud. Dolj; Liceul Teoretic „Constantin Brâncoveanu” Dăbuleni, jud. Dolj; Școala Gimnazială „Alexandru Macedonski” Craiova; Școala Gimnazială Filiași, jud. Dolj; Școala Gimnazială Cerăt, jud. Dolj; Școala Gimnazială Calopăr, jud. Dolj; Școala Gimnazială Calopăr – Structura Belcin, jud. Dolj; Liceul „Charles Laugier” Craiova; Liceul cu Program Sportiv „Petrache Trișcu” Craiova; Liceul Tehnologic „Constantin Nicolaescu Plopșor” Plenița, jud. Dolj; Școala Gimnazială Grecești, jud. Dolj; Școala Gimnazială Sadova, jud. Dolj; Școala Gimnazială Sadova – Structura Piscu Sadovei, jud. Dolj; Școala Gimnazială Căpreni, jud. Gorj; Școala Gimnazială „Amza Pellea” Băilești, jud. Dolj. Rezultatele obținute de elevii au fost afișate pe pagina oficială a Fundației.