Taina Sf. Maslu, săvârșită în Arhiepiscopia Craiovei

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în perioada Postului Sf. Paști, s-a săvârșit Sf. Taină a Maslului de obște în bisericile din Arhiepiscopia Craiovei. Sfintele slujbe s-au bucurat de prezența părinților protoierei și a preoților din zonele unde s-a rânduit oficierea Sf. Maslu. Amintim aici pe cele mai importante parohii care s-au implicat în organizare: 19 februarie: Parohia Rășina I, Protoieria Târgu-Cărbunești; 5 martie: Parohia Bălcești, Protoieria Târgu-Cărbunești; 8 martie: Parohia Sfircea, Protoieria Craiova Nord; 10 martie: Parohia Godeni, Protoieria Craiova Nord; 19 martie: Parohia Bărbătești, Protoieria Târgu-Cărbunești; 25 martie: Parohia Poienari, Protoieria Târgu-Cărbunești; 26 martie: Parohia Ciocănești, Protoieria Craiova Sud; 1 aprilie: Parohia Castranova I, Protoieria Craiova Sud; 5 aprilie: Parohia Castranova II, Protoieria Craiova Sud; 9 aprilie: Parohia Cernădia, Protoieria Târgu-Cărbunești și Parohia Romanești, Protoieria Craiova Sud.

La Sf. Maslu săvârșit în Parohia Romanești au fost prezenți 40 de preoți și diaconi. Cuvântul de învățătură i-a aparținut Pr. Conf. Univ. Mihai Constantinescu. A vorbit, de asemenea, și Pr. Protoiereu Grigore Vulcănescu, în prezența a peste 500 de enoriași, despre Sf. Taină a Spovedaniei și despre împăcarea omului cu sine însuși. Răspunsurile de la strană au fost date de către grupul psaltic coordonat de Lect. Univ. Victor Șapcă. Slujba s-a încheiat cu o agapă frățească pentru toți cei prezenți, preoți și enoriași, prin implicarea Pr. paroh Florin Mihail și a Pr. Constantin Mladin.