Artă și spiritualitate – Atelier de pictură, în cadrul proiectului „Paradigma melosului și ethosul spiritualității în Oltenia: nume, chipuri și imagini”

Evenimente Proiecte

Sâmbătă, 6 mai 2023, începând cu ora 10.00, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, a avut loc la Liceul Teologic Târgu-Jiu, Atelierul de pictură intitulat „Artă și spiritualitate”. Activitatea face parte din Proiectul „Paradigma melosului și ethosul spiritualității în Oltenia: nume, chipuri și imagini” realizat în contextul Anului comemorativ al imnografilor și cântăreților bisericești (psalți), în Patriarhia Română.

Proiectul are ca actori principali Liceul Teologic din Târgu-Jiu și Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova, fiind inițiat și coordonat de Lect. Univ. Dr. Victor Șapcă, Arhid. Prof. Dr. Nicușor Lăzărică, Arhid. Prof. Dr. Cristian Stăiculescu si Prof. Dr. Maria Trușcă.

Demersul a fost susținut de către instituțiile de educație și cultură partenere: Arhiepiscopia Craiovei prin Sectorul Cultural și Sectorul de Învățământ, Activități cu Tineretul și de Catehizare, Universitatea din Craiova prin Facultatea de Teologie Ortodoxă, Inspectoratele Școlare Județene Gorj și Dolj, Editura „Mitropolia Olteniei” și Mănăstirea „Sf. Ilie Tesviteanul” – Dobrița.

Evenimentul a fost deschis de Pr. Prof. Ștefan Cristi Vătafu, directorul Liceului Teologic și moderat de Prof. Ramona Mihaela Filip. Doamna Inspector Școlar General al ISJ Gorj, Prof. Dr. Marcela Mrejeru, prezentă la eveniment, a felicitat cadrele didactice și elevii implicați în proiect, iar Pr. Prof. Neofit Stănciulescu, Inspector de Religie în cadrul ISJ Gorj, a transmis cuvântul de binecuvântare al Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Irineu. Doamna Lect. Univ. Dr. Laura Semenov, invitat de onoare al Atelierului, în calitate de  reprezentant al  Universității din Craiova, Facultatea de Teologie Ortodoxă, Secția Artă Sacră, le-a vorbit elevilor despre oportunitațile pe care le oferă mediul universitar.

În final, Prof. Ramona Mihaela Filip a mulțumit tuturor colaboratorilor: Maicii Emanuela Vancea, stareța Mănăstirii Dobrița, doamnei notar Anica Merișescu, Pr. Cristinel Raica, directorul adjunct al Liceului Teologic, Pr. Vintilă Belcineanu, directorul Seminarului Teologic Ortodox din Craiova, Pr. Ionașcu Gheorghe, Pr. Ionuț Pădureanu, Pr. Nicușor Popescu, Pr. Corneliu Dogaru, Pr. Gheorghe Gomoi, Pr. Aurel Gușețelu, Pr. Cosmin Dorobăț, Pr. Mihail Florin, doamnelor profesoare Ana Mihăilescu, Cristina Buzducea, Mirela Popescu și domnului profesor Dumitru Bărăscu.

Atelierul la care au luat parte elevii celor două instituții de învățământ teologic s-a desfășurat pe trei secțiuni:

  1. Realizare pagină miniatură manuscris psaltic, sub coordonarea domnului profesor Bogdan Rouă. Elevii au folosit compoziția „Tatăl nostru” în glasul V a lui Anton Pann, studiată la atelierul de descifrare a manuscriselor psaltice, pentru a realiza o pagină miniatură manuscris.
  2. Pictură pe sticlă, sub coordonarea doamnei profesor Gabriela Pachiu. Elevii au învățat să realizeze icoane pe sticlă cu Sfântul Nicodim de la Tismana.
  3. Desen după model, sub coordonarea doamnei profesor dr. Elena Ceaușescu. Elevii au realizat chipul Sfântului Ioan Damaschin în tehnica grafit.

În partea a doua a evenimentului, elevii și cadrele didactice implicate în proiect au vizitat ansamblul operelor brâncușiene din Târgu-Jiu și au participat la pelerinajul organizat la Mânăstirea „Sfântul Ilie Tesviteanul” – Dobrița.

(Prof. Dr. Maria Trușcă)