Câștigătorii Concursului Național Catehetic „Tinerii și vârstnicii să laude numele Domnului” în Arhiepiscopia Craiovei

Evenimente Proiecte

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, Sectorul de Învățământ, Activități cu Tineretul și de Catehizare a organizat în ziua de joi, 11 mai 2023, etapa de evaluare eparhială a Parohiilor implicate în Concursul Național Catehetic „Tinerii și vârstnicii să laude numele Domnului”. Echipele câștigătoare la nivelul Protoieriilor s-au calificat pentru etapa eparhială, unde au fost evaluate de către comisia următoare: Pr. Dr. Adrian Lupu, Consilier Eparhial; Prof. Dr. Iuliana Gheorghe, Inspector ISJ Dolj; Pr. Prof. Neofit Stănciulescu, Inspector ISJ Gorj, și Prof. Delcea Tanța, de la Seminarul Teologic „Sf. Grigorie Teologul”, Craiova.

În urma evaluării au fost desemnați câștigătorii Concursului Național Catehetic „Tinerii și vârstnicii să laude numele Domnului” în Arhiepiscopia Craiovei:

 1. Parohia Brândușa, Preot Gabriel Sorescu, titlu proiect: „Creștini din neam în neam”;
 2. Parohia Baia de Fier 1, Preot Ionuț Ciungu, titlul proiectului: „Tineri sau bătrâni toți suntem fii ai lui Dumnezeu”;
 3. Parohia Romanești, Preot Florin Mihail, titlu proiect: „Fapta bună sunt eu”.

Alături de parohiile evaluate pe primele trei locuri, amintim parohiile care au primit mențiune în cadrul concursului:

Protoieria Craiova Nord

 • Parohia Belcin, Preot Daniel Frățilă, titlu proiect: „Crucea noastră cea de toate vârstele”;
 • Parohia Panaghia, Preot Dumitru Mihai, titlu proiect: „Filantropie egal bucurie”;
 • Parohia Braniște II, Preot Sorin Ionescu, titlu proiect: „Acolo unde este inima ta, va fi și comoara ta”;

Protoieria Craiova Sud

 • Parohia Dăbuleni III, Preot Daniel Nițu, titlu proiect: „Înțelepciunea bătrânilor, temelia educației tinerilor”;
 • Parohia Ocolna, Preot Ștefan Bărbulescu, titlul proiect: „Împreună pe Cale, în Adevăr și Viață”;

Protoieria Băilești

 • Parohia Comoșteni, Preot Alin Nicola, titlu proiect: „Generație după generație, scopul este același Hristos”;
 • Parohia Gighera, Preot Nicolae Sanda, titlu proiect: „Credința creștină – între cunoaștere și trăire”;
 • Parohia Moțăței I, Preot Cătălin Glăvan, titlu proiect: „Școala de ieri și de astăzi”;

Protoieria Târgu-Cărbunești

 • Parohia Sfântul Antim Ivireanul, Preot Ionuț Adrian Vulpe, titlul proiectului: „Tot omul sa aibă viață, și să aibă din belșug”;
 • Parohia Costești, Preot Nicolae Cotoi, titlul proiectului: „De la bunici învățăm, pe Domnul să-L lăudăm”;

Protoieria Târgu-Jiu Nord

 • Parohia Frîncești, Preot Ion Pîrvuleț, titlu proiect „Învață-mă sa fac binele”;
 • Parohia Bârsești, Preot Stelian Ovidiu Grama, titlu proiect „Toată suflarea să laude pe Domnul”;
 • Parohia Valea Mare, Preot Cătălin Militaru, proiect „Tinerii de ieri, tinerii de astăzi – credință, iubire și milostenie„;

Protoieria Târgu-Jiu Sud

 • Parohia Rovinari II, Preot Daniel Foanene, titlul proiect: „Toată suflarea să laude pe Domnul”;
 • Parohia Iași, Preot Vasile Draica, titlu proiect: „Dăruind vei dobândi, să ne ajutăm unii pe alții”;
 • Parohia Înăltarea Domnului, Preot Mădălin Țicleanu, titlu proiect: „Tinerii și vârstnicii să laude numele Domnului”;

Concursul Național Catehetic Tinerii şi vârstnicii să laude numele Domnului este organizat cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, de către Sectorul teologic-educațional al Patriarhiei Române, în parteneriat cu Ministerul Educației, în perioada 16 ianuarie – 21 mai 2023. În contextul unei societăți marcate de individualism și secularizare, Biserica acordă o atenţie deosebită pastorației persoanelor vârstnice, printr-o intensificare a participării acestora la viața Bisericii, o implicare mai activă a familiei, Bisericii și societății în sprijinul persoanelor vârstnice, precum și o dinamizare a activităților social-filantropice și culturale dedicate acestei categorii de credincioși. Totodată concursul îşi propune să contribuie și să motiveze intensificarea activităţii catehetice parohiale şi a lucrului cu tinerii, astfel încât numărul parohiilor care desfăşoară activitate catehetică şi misiune cu copiii şi tinerii să crească.

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Irineu, din partea Arhiepiscopiei Craiovei, la ceremonia de premiere din 21 mai 2023, va fi premiată echipa Parohiei Brândușa, coordonată de către Pr. Sorescu Gabriel, cu proiectul „Creștini din neam în neam”.