Concurs și festivitate de premiere în cadrul proiectului„Paradigma melosului și ethosul spiritualității în Oltenia: nume, chipuri și imagini”

Evenimente Proiecte

Sâmbătă, 13 mai 2023, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, s-a desfășurat la Sfânta Mănăstire Lainici din județul Gorj un concurs adresat elevilor de la Seminarul Teologic „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova și elevilor de la Liceul Teologic din Târgu – Jiu. Activitatea face parte din Proiectul „Paradigma melosului și ethosul spiritualității în Oltenia: nume, chipuri și imagini” realizat în contextul Anului comemorativ al imnografilor și cântăreților bisericești (psalți), în Patriarhia Română.

Proiectul inițiat de către cele două instituții de învățământ preuniversitar, Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova și Liceul Teologic din Târgu-Jiu, este coordonat de: Lect. Univ. Dr. Victor Șapcă, Arhid. Prof. Dr. Nicușor Lăzărică, Arhid. Prof. Dr. Cristian Stăiculescu și Prof. Dr. Maria-Cristina Trușcă.

Acest concurs a fost susținut de către instituțiile de educație și cultură partenere: Arhiepiscopia Craiovei prin Sectorul Cultural și Sectorul de Învățământ, Activități cu Tineretul și de Catehizare, Sectorul Administrativ, Universitatea din Craiova prin Facultatea de Teologie Ortodoxă, Inspectoratele Școlare Județene Gorj și Dolj, Editura „Mitropolia Olteniei” și Mănăstirea Lainici din județul Gorj.

După săvârșirea slujbei Sfintei Liturghii, evenimentul a fost deschis de Lect. Univ. dr. Victor Șapcă, mulțumind Arhiepiscopiei Craiovei prin Sectorul Cultural, Sectorul de Învățământ, Activități cu Tineretul și de Catehizare și Sectorul Administrativ, Editurii „Mitropolia Olteniei”, precum și Pr. exarh, Stareț Arhim. Ioachim Pârvulescu al Mănăstirii Lainici pentru găzduire și pentru tot sprijinul oferit în desfășurarea acestui concurs. De asemenea, mulțumirile au fost îndreptate către toate instituțiile partenere în cadrul acestui proiect.

În continuare, Pr. dr. Adrian Lupu, consilier în cadrul Sectorului de Învățământ, Activități cu Tineretul și de Catehizare a transmis cuvântul de binecuvântare al Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Irineu, Pr. Conf. Univ. Dr. Adrian Boldișor, consilier cultural în cadrul Arhiepiscopiei Craiovei și directorul Editurii „Mitropolia Olteniei” a felicitat buna organizare a proiectului ajuns la cea de-a cincea etapă, iar Pr. exarh, Stareț Arhim. Ioachim Pârvulescu al Mănăstirii Lainici a transmis tuturor celor prezenți bucuria Sfântului Irodion de a fi gazdă a acestui frumos eveniment.

După prezentarea echipei de jurizare, formată din: pr. lect. univ. dr. Adrian Mazilița – Consilier administrativ-bisericesc al Arhiepiscopiei Craiovei, pr. conf. univ. dr. Adrian Boldișor – Consilier Cultural al Arhiepiscopiei Craiovei, pr. prof. dr. Adrian Lupu – Consilier pentru Învățământ, Activități cu Tineretul și de Catehizare, lect. univ. dr.  Laura Semenov, secția Artă sacră – Facultatea de Teologie din Craiova, pr. prof. Neofit Stănciulescu, inspector IȘJ Gorj și prof. dr. Mihaela-Simona Ouatu, delegat IȘJ Dolj, elevii participanți la concurs au fost repartizați în sălile dedicate activităților de lucru.

Concursul s-a desfășurat pe patru secțiuni:

 1. muzică psaltică, elevii interpretând:
 • piesa impusă: AXION glas III – ”Îngerul a strigat” de Varlaam Protosinghelul;
 • piesa la alegere: o piesă stihirarică sau papadică.
 1. realizare pagină miniatură manuscris psaltic
 2. icoană pe sticlă
 3. desen, elevii înscriși la secțiunile realizare pagină miniatură manuscris psaltic și icoană pe sticlă finalizând lucrările începute în cadrul atelierului de pictură desfășurat în data de 6 mai 2023 la Liceul Teologic Târgu-Jiu. Elevii înscriși la secțiunea desen au realizat o lucrare cu chipul Sfântului Ioan Damaschin după modelul dat.

La sfârșitul acestui concurs au fost anunțați și felicitați câștigătorii în cadrul unei festivități de premiere, elevii primind diplome, cărți, icoane, cruciulițe, stick-uri și cd-uri din partea Arhiepiscopiei Craiovei prin Sectorul Cultural, Editura „Mitropolia Olteniei” și Mănăstirea Lainici.

Elevii premiați în cadrul acestui concurs au fost:

I. Secțiune muzică psaltică

PREMIUL I

 1. Giurgi Victor Gabriel – Seminarul Teologic „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova
 2. Popescu Dragoș Constantin – Seminarul Teologic „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova
 3. Pernes Lucian – Liceul Teologic din Târgu – Jiu

PREMIUL II

 1. Guran Cristian Daniel – Seminarul Teologic „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova
 2. Ciucu Ionuț Cătălin – Seminarul Teologic „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova

PREMIUL III

 1. Voinea Cristian-Mario – Seminarul Teologic „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova
 2. Șchiopu Robert- Liceul Teologic din Târgu – Jiu

MENȚIUNE

 1. Grama Vasile Octavian – Seminarul Teologic „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova
 2. Bălan Cristian – Liceul Teologic din Târgu – Jiu
 3. Mihai Tony- Seminarul Teologic „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova
 4. Vlase Octavian – Liceul Teologic din Târgu – Jiu

II. Secțiune realizare pagină miniatură manuscris psaltic

PREMIUL I

 1. Deaconița Denisa- Liceul Teologic din Târgu – Jiu

PREMIUL II

 1. Popescu Arianna – Liceul Teologic din Târgu – Jiu

PREMIUL III

 1. Munteanu Eduard – Liceul Teologic din Târgu – Jiu

MENȚIUNE

 1. Cîrdei Mihai – Liceul Teologic din Târgu – Jiu
 2. Ceaureanu Bianca – Liceul Teologic din Târgu – Jiu
 3. Lăzărică Teodor – Seminarul Teologic „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova
 4. Roșu Răzvan- Seminarul Teologic „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova
 5. Toma Mihai – Seminarul Teologic „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova

III. Secțiune icoană pe sticlă

PREMIUL I

 1. Teiu Darius – Seminarul Teologic „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova

PREMIUL II

 1. Crețan Șomănescu Ștefan – Liceul Teologic din Târgu – Jiu

PREMIUL III

 1. Costoiu Silviu – Liceul Teologic din Târgu – Jiu

MENȚIUNE

 1. Croitoru Nicolae – Liceul Teologic din Târgu – Jiu
 2. Rădoi Cristian – Seminarul Teologic „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova
 3. Doican Sergiu – Seminarul Teologic „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova

IV. Secțiune desen

PREMIUL I

 1. Oproiu Mario – Liceul Teologic din Târgu – Jiu

PREMIUL II

 1. Codiță Florin – Seminarul Teologic „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova

PREMIUL III

 1. Croicu Beatrice – Liceul Teologic din Târgu – Jiu

MENȚIUNE

 1. Motoi Daniel – Liceul Teologic din Târgu – Jiu

De asemenea, tuturor celor prezenți la acest eveniment (profesori și echipa de jurizare) li s-au oferit diplome în semn de apreciere și recunoștință pentru susținerea acestui proiect.

După încheierea festivității de premiere s-a reamintit faptul că acest proiect se înscrie în seria manifestărilor derulate la nivel național în Patriarhia Română, în contextul Anului comemorativ al imnografilor și cântăreților bisericești (psalți), coordonat de către Lect. Univ. Dr. Victor Șapcă, Arhid. Prof. Dr. Nicușor Lăzărică, Arhid. Prof. Dr. Angel-Cristian Stăiculescu și Prof. Dr. Maria-Cristina Trușcă și susținut prin aportul a numeroase cadre didactice: Pr. Insp. Neofit – Cătălin Stănciulescu, Prof. Insp. Dr. Iuliana Gheorghe, Pr. Prof. Vintilă Belcineanu, Pr. Prof. Ștefan – Cristi Vătafu, Pr. Prof. Manole – Cristinel Raica, Pr. Prof. Dr. Cristin Sperlea, Pr. Prof. Ionuț Pădureanu, Pr. Prof. Dr. Nicușor – Viorel Popescu, Pr. Prof. Dr. Gheorghe Ionașcu, Pr. Prof. Gheorghe Pârva, Pr. Prof. Dr. Doru Marcu, Diac. Prof. Dr. Emil Manea, Prof. Ramona Filip, Prof. Bogdan Rouă, Prof. Bărăscu Dumitru, Prof. Elena Ceaușescu, Prof. Gabriela Pachiu, Prof. Ana Mihăilescu, Prof. Roxana Pană, Prof. Laurențiu – Daniel Popovici, Prof. Cristina Buzducea, Prof. Mirela Popescu, Prof. Tanța Delcea, precum și a numeroși colaboratori: Maica Emanuela Vancea, stareța Mănăstirii Dobrița, Pr. Corneliu Dogaru, Mare Eclesiarh al Catedrale Mitropolitane „Sf. Mc. Dimitrie” din Craiova, Pr. dr. Mihail Sabin-Florin, paroh al bisericii ”Romanești” din Craiova, Pr. Aurel Gușețelu, parohul bisericii ”Sf. Ierarh Calinic” din Craiova, Pr. Cosmin Dorobăț, Parohia Sf. Martiri Brâncoveni – Craiova, Pr. Gheorghe Gomoi, Parohia Sf. Voievozi – Târgu-Jiu, și doamna notar Anica Merișescu. De asemenea, instituțiile implicate în proiect sunt următoarele: Mitropolia Olteniei, Arhiepiscopia Craiovei, Editura Mitropolia Olteniei, Biblioteca Județeană „Alexandru și Aristia Aman” din Craiova, Universitatea din Craiova, Facultatea de Teologie din Craiova, Institutul C.S.U. „C.S. Nicolaescu-Plopșor” Craiova, Muzeul Olteniei din Craiova, Muzeul de Artă din Craiova, Filarmonica „Oltenia” din Craiova, I.S.J. DOLJ, C.C.D. DOLJ, I.S.J. GORJ, C.C.D. GORJ.