Aducerea Moaştelor Sfântului Voievod Martir Constantin Brâncoveanu în Mitropolia Olteniei, în Parohia Dăbuleni 1

Anunțuri Evenimente

Cu binecuvântarea şi în prezenţa Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, pe 25 Mai 2023, în ziua Marelui Praznic al Înălţării Domnului, în Parohia Dăbuleni 1, vor fi aduse spre închinare şi aşezare moaştele Sfântului Voievod Martir Constantin Brâncoveanu. Sfintele Moaşte vor rămâne în parohia Dăbuleni 1 alături de cele ale Sfântului Cuvios Irodion, Stareţul de la Mănăstirea Lainici, dăruite de Părintele Mitropolit Irineu, în anul 2021. Biserica cu hramurile istorice „Izvorul Tămăduirii” şi „Sfântul Ierarh Nicolae” a dobândit, în ziua resfinţirii, 23 octombrie 2022, şi hramurile „Sfântul Cuvios Irodion, Stareţul de la Mănăstirea Lainici” și „Sfinții Martiri Brâncoveni”.

Sfinţii Martiri Brâncoveni, îndeosebi Sfântul Voievod Constantin, sunt ctitori de cultură și de spiritualitate în localitatea Dăbuleni. Părintele paroh împreună cu Consiliul parohial au făcut demersuri pentru obţinerea unei părticele din Sfintele Moaşte ale Sfântului Voievod Martir Constantin Brâncoveanu, cerere împlinită cu ajutorul Bunului Dumnezeu şi cu rugăciunea Sfinţilor Martiri şi prin bunăvoinţa Pr. Dr. Emil Nedelea-Cărămizaru, parohul Bisericii Sfântul Gheorghe cel Nou din Bucureşti. Întreaga lucrare sfântă s-a făcut cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române.

Slujba Sfintei Liturghii va fi oficiată de către Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Irineu, împreună cu Părintele Protopop Grigore Vulcănescu şi cu un sobor de preoţi şi de diaconi, în ziua Marelui Praznic al Înălţării Domnului (Ziua Eroilor), începând cu ora 8:00. Slujba arhierească va fi urmată de o procesiune la Monumentul Eroilor, în prezenţa invitaților şi a autorităților locale.