Congresul Tinerilor Creştini Ortodocşi din Oltenia, ediţia a XVII-a

Anunțuri Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, Sectorul Cultural şi Sectorul Învăţământ, Activităţi cu tineretul şi de catehizare ale Arhiepiscopiei Craiovei, organizează sâmbătă, 3 iunie 2023, în comuna Turburea din judeţul Gorj, Congresul Tinerilor Creştini Ortodocşi din Oltenia, ediţia a XVII-a. Tema ediţiei de anul acesta are titlul „Tineri și vârstnici lăudăm pe Domnul”.

Alături de tinerii ortodocşi din Oltenia se va afla Înaltpreasfinţitul Părinte Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei. Printre invitaţi se numără reprezentanţi ai autorităţilor locale şi judeţene, inspectorii de specialitate din cadrul Inspectoratelor Şcolare Judeţene Dolj şi Gorj – Prof. Dr. Iuliana Gheorghe şi Pr. Insp. Neofit Stănciulescu, cadrele didactice cu rezultate deosebite în proiecte destinate tinerilor, coordonatorii şi colaboratorii grupurilor parohiale de tineri.

Cu acest prilej, în dimineaţa zilei de 3 iunie, va fi săvârşită Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la Biserica din Parohia Poiana urmată de procesiunea tradițională.

În cadrul Congresului Tinerilor Creştini Ortodocşi din Oltenia va avea loc premierea grupurilor parohiale de tineri din Mitropolia Olteniei, care s-au făcut remarcate prin desfăşurarea de proiecte şi activităţi culturale, educative sau sociale. Grupurile parohiale de tineri premiate vor susţine momente artistice şi vor transmite mesajul lor participanţilor şi tinerilor creştini ortodocşi din ţară.

În continuarea programului, va fi organizată conferința „Educația tinerilor între tradiție și modernitate”, cu prezentarea a două referate: „Rolul educației religioase în formarea tinerilor”, susținut de Pr. Conf. Univ. Dr. Adrian Boldișor, Consilier cultural al Arhiepiscopiei Craiovei, și „Importanța parteneriatelor Școală-Biserică”, prezentat de Pr. Dr. Adrian Lupu, Consilier pentru Învățământ, Activități cu Tineretul și de Catehizare.

Congresului Tinerilor Creştini Ortodocşi din Oltenia are în program şi un Workshop muzical, coordonat de Lect. Univ. Dr. Victor Șapcă, Arhid. Prof. Dr. Nicușor Lăzărică și Diac. Mihai Bogdan. De asemenea, reprezentanţii grupurilor de tineri vor participa la activităţi de cunoaştere, ateliere de creaţie, jocuri interactive şi recreative sub coordonarea Părintelui Mihail Scorbură.