Sfințirea unei troițe în Parohia Răcarii de Sus, din Filiași

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreafințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, sâmbătă, 10 iunie 2023, în Parohia Răcarii de Sus, din Protoieria Craiova Nord, a avut loc sfințirea unei troițe de către un sobor de preoți, membrii ai cercului pastoral Filiași. Locația unde a fost așezată troița este una specială, anume pe marginea drumului european – DE 70, tronson Craiova – Filiași. Pr. paroh Prioteasa Ionuț Robert consideră că era necesară înălțarea acestei troițe, pentru ocrotirea participanților la trafic, acest tronson de drum fiind cunoscut pentru numeroasele accidente de circulație, dar și ca omagiu pentru cei care și-au pierdut viața în diferite accidente: „În aceste vremuri avem mai mare nevoie decât oricând de Hristos! Sub brațele Lui răstignite pe Sfânta Cruce, să ne strângem toți și la adăpostul iubirii Lui nemăsurate să ne așezăm. Să ne fie scut și apărare împotriva tuturor necazurilor, nevoilor și ispitelor. Bunul Dumnezeu să ne aibă în pază, să asculte rugăciunile înălțate către El, să ne apere de tot lucrul rău și să ne dea fiecăruia dintre noi bucuria și liniștea sufletească”.

În prezența oficialităților locale, a preoților și a enoriașilor, Pr. Prioteasa a mulțumit Părintelui Mitropolit Irineu pentru binecuvântarea de a sfinți această troiță. De asemenea, a mulțumit donatorilor și tuturor celor care l-au sprijinit la ridicarea acesteia.