Lansare de carte la Biserica Obedeanu din Craiova „In memoriam Alexandru Racu”

Evenimente In memoriam

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, Biserica „Sfinţii Împăraţi” – Obedeanu din Craiova va găzdui duminică, 18 iunie, după Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie, evenimentul de lansare a volumului omagial „In memoriam Alexandru Racu”. Publicată recent la Editura Mitropolia Olteniei, lucrarea reuneşte mai multe texte omagiale şi comemorative dedicate personalităţii părintelui Alexandru Racu, distinsă personalitate a culturii şi muzicii corale din Cetatea Băniei. Evenimentul, realizat în contextul împlinirii celor 6 ani de la trecerea la domnul a părintelui arhidiacon, marchează totodată şi anul omagial închinat „psalţilor, cântăreţilor şi compozitorilor de muzică bisericească din Patriarhia Română”. Vor lua cuvântul: pr. lect. dr. Adrian Maziliţa, cadru didactic la Facultatea de Teologie din Craiova, pr. prof. dr. Victor Fangulea, pr. Ion Drăguşin, prof. dirijor Nicolae Racu şi prof. dirijor Andrei Racu. Întâlnirea va fi moderată de pr. Ioan Ioanicescu. Lucrarea a apărut cu sprijinul financiar al familiei Larisa şi Ştefan Racu.

 (Pr. Ioniţă Apostolache)