ACTIVITĂŢI TEMATICE CU TINERII

Evenimente Proiecte

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în parohiile doljene şi gorjene au avut loc mai multe activităţi cu tinerii. În data de 4 iulie, la Parohia Frățila din Protopopiatul Craiova Nord, Părintele Paroh Constantin Constantin a organizat un atelier – „La seceriş” – în parteneriat cu Domnul Dr. Ing. Sorin Popescu, apropiat şi binefăcător al bisericii din localitate. Tinerii din parohie au mers în lanurile de grâu, unde au secerat, au cules şi au realizat mai multe obiecte din spicele de grâu, precum coroniţe şi snopi. Apoi, au mers în biserică unde părintele le-a vorbit copiilor despre cum se făcea în trecut secerişul. La finalul atelierului, tinerii au cântat balade, cântece religioase și patriotice. Totul s-a încheiat cu o agapă frățească la prăznicarul parohiei.