Ședință de lucru cu profesorii de la Seminarul Teologic din Craiova

Evenimente

Cu binecuvântarea și în prezența Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, astăzi, 14 iulie 2023, a avut loc o întâlnire de lucru cu profesorii de la Seminarul Teologic Ortodox „Sf. Grigorie Teologul”, din Craiova.

Evenimentul s-a desfășurat în Sala de Consiliu a Centrului Eparhial al Arhiepiscopiei Craiovei, fiind organizat de către Sectorul de Învățământ, Activități cu Tineretul și de Catehizare, coordonat de către Pr. Dr. Adrian Lupu, consilier eparhial. Temele de dezbatere au avut în vedere evaluarea anului școlar 2022-2023, a rezultatelor obținute de elevii seminariști la examenul de Bacalaureat, dar și prezentarea documentelor necesare pentru evaluarea ARACIP, prevăzută pentru începutul anului școlar următor. În cadrul evenimentului, Părintele Mitropolit Irineu a amintit de conferința despre situația învățământului religios din Mitropolia Olteniei, dar și despre posibilitățile de finanțare privind învățământul vocațional la nivelul Arhiepiscopiei Craiovei. În ultima parte a întâlnirii, s-a prezentat agenda de lucru pentru anul școlar 2023-2024, în acord cu prevederile din Planul de dezvoltare instituțională aprobat de Consiliul de Administrație al Seminarului Teologic.