Tabără de creaţie şi pictură bisericească la Mănăstirea Lainici

Evenimente Proiecte

Facultatea de Teologie din Craiova a organizat în perioada 7-14 august, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, cea de-a doua ediţie a „Taberei de creaţie şi pictură bisericească de la Mănăstirea Lainici”. Astfel, cu sprijinul părintelui arhim. Ioachim Pârvulescu, stareţul Sfintei Mănăstiri, profesorii diac. Asist. Dr. Constantin Semenov şi lect. Univ. dr. Laura Semenov au organizat mai multe ateliere de pictură în tehnica artei brâncoveneşti. La acest proiect au luat parte următorii studenţi de la Secţiile de Artă Sacră şi Arte Vizuale din cadrul Facultăţii de Teologie din Craiova: Denisa Negru, Angela Mustăcilă, Alexandru Roncea, Ana Maria Chițu, Andreea Crețan, Oana Piscureanu Bianca, Maria Mihaela Pădureanu, Daniel Manda şi Cristina Nucă.

„Tinerii studenți entuziasmați de acest proiect beneficiază de un peisaj deosebit fiind inspirați de varietatea naturală oferită de Parcul Național „Defileul Jiului”. De asemenea au posibilitatea de a studia pictura în frescă de factură post-brâncovenească a vechii biserici, dar și originalitatea maestrului Grigore Popescu-Muscel care a zugrăvit biserica nouă din incinta mănăstirii Lainici. În cadrul taberei s-au efectuat și vizite de cercetare la Mănăstirea Densuș, Castelul Corvinilor și la Ansamblul Sarmizegetusa Regia. Atelierele de creație au ca obiectiv realizarea unui spectru variat de lucrări, studii în plein-air, portret și miniatură religioasă inspirată din fondul artistic al ansamblului monastic de la Lainici. Pe lângă căutările la nivel artistic studenții Facultății de Teologie din Craiova, se remarcă printr-o prezență constantă la Sfintele Slujbe, care întăresc râvna lor spre a face ceea ce este bun și plăcut, spre slava lui Dumnezeu”, a spus diac. asist. dr. Constantin Semenov.

Pr. Ioniţă Apostolache