Sfințirea Sf. Cruci din Vârful Păpușa, Stațiunea Rânca, județul Gorj

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în ziua de 20 august 2023, un sobor ales de preoți, alături de Părintele Protoiereu Ion Splică și de Pr. Mărgineanu Iulian, din Protoieria Târgu-Cărbunești, au săvârșit slujba de sfințire a Sf. Cruci din Vârful Păpușa, situat în Stațiunea Rânca, județul Gorj. Inițiativa de a amplasa în acest loc Sfânta Cruce îi aparține Părintelui Popescu Ion, de la Baia de Fier II, prin sprijinul enoriașilor și al autorităților locale, reprezentate de domnul Turbăceanu Dumitru, primarul comunei Baia de Fier.

„Mulțumim Părintelui Mitropolit Irineu pentru binecuvântarea de a săvârși rânduiala sfințirii acestei cruci, semn și loc de aducere aminte de Dumnezeu și de jertfa Mântuitorului Iisus Hristos. De asemenea, felicităm inițiativa părintelui paroh Popescu Ion și a enoriașilor din parohia sa. Aducem mulțumiri tuturor celor care au dorit să participe alături de noi astăzi la acest eveniment și nădăjduim să promovăm cât mai mult proiecte de acest fel împreună cu autoritățile locale și cu parohiile din protoieria noastră”, ne-a transmis Părintele protoiereu Ion Spilcă.