Întâlnire a preoților din Cercul Pastoral Nr. 8 la început de an bisericesc, în Protoieria Craiova Nord

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, sub coordonarea Pr. Protoiereu Cristian Cojocaru și a Părintelui Hantea Marian, în ziua de vineri, 1 septembrie 2023, a avut loc întâlnirea preoților din Cercul Pastoral Nr. 8, din Protoieria Craiova Nord. Evenimentul a debutat cu săvârșirea Sfintei Liturghii în Biserica Sf. Mare Mc. Dumitru a Parohiei Filiași I, urmată de Slujba Tedeumului și a Tainei Sfântului Maslu. La aceste momente liturgice au fost prezenți următorii preoți: Pr Cătălinoiu Eugen, de la Parohia Filiași I; Pr Hantea Ștefan (pensionar); Pr Bouleanu Nicolae, de la Parohia Fratoștița; Pr. Prioteasa Ionuț, de la Parohia Răcarii de Sus; Pr. Nistor Mircea, de la Parohia Filiași II; Pr. Tanase Marian, de la Parohia Brădești Bătrâni; Pr. Ungureanu Emanoil, de la Parohia Coțofeni Față; Pr. Ungureanu Constantin, de la Parohia Brădești, și Pr. Vopsitoru Daniel, de la Parohia Valea Fântânilor.

„Data aceasta de 1 septembrie pentru începutul anului bisericesc a fost împrumutată de la evrei care sărbătoreau atunci anul civil, potrivit Sinaxarului din Mineiul zilei de 1 Septembrie. Potrivit tradiţiei, Mântuitorul Iisus Hristos şi-a început activitatea publică în ziua de 1 septembrie, când a intrat în sinagogă şi a citit cuvintele prorocului Isaia care profeţeau despre Persoana Sa dumnezeiască: „Duhul Domnului este peste Mine, pentru că M-a uns ca să binevestesc săracilor; M-a trimis să vindec pe cei zdrobiţi cu inima; să propovăduiesc robilor dezrobirea şi celor orbi vederea; să slobozesc pe cei apăsaţi. Şi să vestesc anul plăcut Domnului“ (Isaia 61, 1-2 şi Luca 4, 18-19). Un alt motiv al sărbătoririi anului bisericesc în prima zi a lunii septembrie este tradiţia moştenită din Legea Veche, potrivit căreia în această zi Dumnezeu a început creaţia lumii. Începutul Anului Nou bisericesc a fost instituit de Sfinții Părinți la Sinodul I de la Niceea. Ei au stabilit să se sărbătorească data de 1 septembrie ca un început al mântuirii creștinilor, în amintirea intrării lui Hristos în mijlocul adunării evreilor vestind tuturor anul bineplăcut Domnului. Datorită acestor motive și nu numai, ne-am dorit să fim împreună în rugăciune și în biserică, să aducem mulțumire bunului Dumnezeu pentru tot binele revărsat asupra noastră”, ne-a transmis Pr. Hantea Marian.