Punerea pietrei de temelie a unei noi biserici de mănăstire, în localitatea Poiana, Comuna Turburea, județul Gorj

Evenimente Proiecte

În prezența și cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, în ziua de duminică, 3 septembrie 2023, a avut loc punerea pietrei de temelie a bisericii cu hramurile „Nașterea Maicii Domnului”, „Sf. Ioan Evanghelistul” și „Sf. Mare Mc. Tecla”, din cadrul viitoarei mănăstiri din localitatea Poiana, Comuna Turburea, județul Gorj. Slujba a fost oficiată de către Părintele Mitropolit, alături de Pr. Protoiereu Ionel Câmpeanu, de Pr. Protoiereu Ion Spilcă și de un sobor de preoți, în prezența oficialităților locale și a credincioșilor din parohiile din zonă. Proiectul inițiat la nivelul Mitropoliei Olteniei prevede construirea unui centru complex de tineret, cu diferite săli de ateliere și de sport, o biserică și un corp de chilii în cadrul mănăstirii etc.

În cuvântul de întărire, Părintele Mitropolit Irineu a mulțumit bunului Dumnezeu pentru acest început al lucrărilor, dar și tuturor celor care sprijină proiectul, în mod special domnului Ion Bîrcă, primarul comunei Turburea. De asemenea, Înaltpreasfinția Sa a vorbit de bucuria de a se ridica un nou așezământ monahal în această zonă a județului Gorj, dar și de nevoia de rugăciune pentru a duce la bun sfârșit acest proiect: „Să ne rugăm cu toţi Maicii Domnului, Sfântului Evanghelist Ioan şi Sfintei Mari Muceniţe întocmai cu apostolii, Tecla, ca să ducem la bun sfârşit acest plan al nostru. O biserică se face cu multă rugăciune. Pentru ca îngerii lui Dumnezeu să se unească şi să zidească împreună cu noi sufletele noastre, noi trebuie să ne rugăm. Fiecare să se roage să ridicăm cât mai repede biserica şi să venim aici să ne «îndestulăm» sufleteşte de această binecuvântare a lui Dumnezeu”.