Proiectul „Un ghiozdan în spate, un pas înainte”, derulat în Parohia Mălăești, din Protoieria Craiova Nord

Evenimente Proiecte

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, părintele paroh Călugărescu Alexandru Florin, din Parohia Mălăești, Protoieria Craiova Nord, a inițiat un proiect filantropic-religios, intitulat „Un ghiozdan în spate, un pas înainte”. În colaborare cu conducerea școlii din satul Mogoșești, comuna Goiești, județul Dolj, Pr. Călugărescu a oferit în dar ghiozdane elevilor la acest început de an școlar: „Acesta este denumirea proiectului pe care l-am dus la bun sfârșit pentru elevii parohiei Mălăești. Cu ajutorul lui Dumnezeu și al unor oameni de bună credință, am achiziționat un număr de 28 de ghiozdane echipate cu tot ce au nevoie copiii pentru începerea noului an școlar. Azi, 14 septembrie, de ziua Înălțării Sf. Cruci, am vizitat copiii de la școala și grădinița parohiei și le-am oferit acestora ghiozdanele și rechizitele necesare pentru anul școlar care tocmai ce a început. Cu această ocazie, am înălțat și noi, spre ceruri, rugăciunile Împărate Ceresc și Tatăl Nostru, cerând mila și ajutorul lui Dumnezeu. Ne dorim pe viitor să mai organizăm acțiuni filantropice dedicate copiilor din parohia noastră”.