Tradiționala Procesiune „Drumul Crucii”, desfășurată în Parohia Slăvuța, județul Gorj

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în ziua de sâmbătă, 16 septembrie 2023, s-a organizat tradiționala procesiune „Drumul Crucii”, în Parohia Slăvuța, din Protoieria Târgu-Cărbunești, județul Gorj. Evenimentul s-a desfășurat prin implicarea Părintelui paroh Iosu Nicolae. Procesiunea a avut loc în satul Mielușei, din Comuna Stoina, în prezența Pr. protoiereu Spilcă Ion, a unui numeros sobor de preoți și a enoriașilor din zonă. La fiecare din cele 14 opriri s-a citit pericopa evanghelică potrivit rânduielii. Ultima oprire a avut loc în curtea bisericii de lemn din Mielușei. Aici s-au adresat cuvintele de învățătură și de felicitare, iar toți cei prezenți au fost miruiți și s-au închinat la sfintele icoane.