Examen de capacitate preoţească în Mitropolia Olteniei, sesiunea septembrie 2023

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, la sediul Facultății de Teologie din Craiova, str. Brestei nr. 24, în zilele 25-26 septembrie 2023 s-a desfășurat Examenul de capacitate preoțească, sesiunea septembrie.

Examenul a fost organizat prin Sectorul de Învățământ al Arhiepiscopiei Craiovei, coordonat de Pr. Dr. Adrian Lupu, consilier eparhial, și a constat în:

  • Evaluare psihologică şi pastoral-misionară (probă eliminatorie);
  • Examen scris la DogmaticăMisiologie şi Administraţie parohială pentru toţi candidaţii;
  • Examen oral la Teologie LiturgicăOmileticăCatehetică şi Muzică Bisericească.

Din comisia de evaluare au făcut parte doamna psiholog Raluca Stepan și profesorii de la Facultatea de Teologie: Pr. Conf. univ. dr. Sergiu Popescu, Pr. Conf. univ. dr. Mihail Constantinescu, Pr. Lect. univ. dr. Adrian Mazilița, Pr. Lect. univ. dr. Ion Reșceanu, Pr. Lect. univ. dr. Ion Sorin Bora și Pr. Lect. univ. dr. Cătălin Dan.

La examen au participat 6 candidaţi din Arhiepiscopia Craiovei, 3 candidați din Arhiepiscopia Râmnicului și 4 candidați din Episcopia Severinului şi Strehaiei. Rezultatele vor fi postate pe site-ul oficial al Mitropoliei Olteniei începând cu data de 29 septembrie 2023.