Zi de hram la Parohia Sf. Ier. Antim Ivireanul, din Târgu-Cărbunești, județul Gorj

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, astăzi, 27 septembrie 2023, Parohia cu hramul „Sf. Ier. Antim Ivireanul”, din orașul Târgu-Cărbunești, județul Gorj, și-a prăznuit ocrotitorul spiritual prin Liturghie în sobor. Slujba a fost oficiată de către Pr. protoiereu Spilcă Ion, al Protopopiatului Târgu-Cărbunești, alături de pr. paroh Adrian Vulpe, de pr. slujitor Marius Murgiuc și de preoții din zonă. De asemenea, au fost prezenți la slujbă elevii din oraș, sub supravegherea Pr. prof. Diaconița Gabriel.

Biserica închinată Sf. Ierarh Antim Ivireanul s-a zidit între anii 2008-2012 și s-a sfințit între anii 2012-2014 cu sprijinul autorităților locale și al credincioșilor din oraș și din împrejurimi. Biserica a fost sfințită în ziua de 28 septembrie 2014, de către ÎPS Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, preot paroh fiind Pr. Lect. Univ. dr. Ion Sorin Bora. Biserica a fost construită în formă de corabie, cu o singură turlă și cu catapeteasma de lemn.