Festivalul Toamnei organizat de Grădinița Voiniceii în parteneriat cu Asociația Vasiliada

Evenimente Proiecte

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, Asociația Vasiliada a participat la debutul Festivalului Toamnei, organizat de către Grădinița Voiniceii din Craiova. Evenimentul s-a desfășurat astăzi 5 octombrie 2023, de Ziua Mondială a Educației, în curtea grădiniței, prin implicarea doamnei director Rusu-Neagoe Mihaela și a cadrelor didactice.

Activitățile au început cu o rugăciune de binecuvântare, rostită de către Pr. Mihail Florin, din partea Vasiliadei, alături de toți cei prezenți. Apoi a avut loc un moment artistic-muzical susținut de Ansamblu „Maria Tănase” din Craiova. În continuare, produsele de toamnă au fost expuse într-un spațiu special, de unde au putut fi cumpărate. Banii strânși vor fi direcționați către bursele oferite copiilor din zone defavorizate pentru prevenția abandonului școlar. Produsele nevândute și neperisabile vor fi dăruite familiilor cu mai mulți copii și cu situație precară. Proiectul inițiat se va desfășura în perioada următoare la mai multe centre școlare din județul Dolj și Gorj.