CALL FOR PAPERS – „REVISTA ORTODOXĂ” ONLINE A MITROPOLIEI OLTENIEI

Anunțuri Evenimente Proiecte

Invitaţie pentru publicare: „Revista Ortodoxă” online a Mitropoliei Olteniei
– ISSN 2392-6546, ISSN–L 2392-6546
Termen limită: 30 noiembrie 2023
Indicaţii pentru autori
Numărul 2/2023 al „Revistei Ortodoxe” online a Mitropoliei Olteniei, publicată cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, poartă titlul „Biserică şi Societate”. Tematica permite abordarea subiectelor teologice sau culturale, dar şi a celor din actualitatea vieţii religioase sau a celor de interes didactic.
Secţiunile revistei sunt:
• Anul omagial fixat de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române;
• Istoria Bisericii Ortodoxe Române – Personalităţi şi Evenimente;
• Învăţătura de credinţă;
• Sfinţii Părinţi în actualitate;
• Teologi şi Teologie;
• Pedagogie şi Educaţie.
Revista acceptă studii spre publicare pentru numărul 2/2023. Acordăm un interes deosebit studiilor, reportajelor, interviurilor, materialelor pedagogice etc., care îndeplinesc condiţiile de publicare menţionate pe adresa web a revistei: https://revistaortodoxa.ro/.
Articolele trebuie să fie însoţite de următoarele informaţii:
• numele şi prenumele autorului/autorilor;
• instituţia pe care o reprezintă;
• datele de contact (mail şi nr. de telefon);
• rezumat (max. 200 de cuvinte);
• termenii cheie (max. 5);
• bibliografie.
Vă adresăm invitaţia de a trimite materialele Dumneavoastră până la data de 30 noiembrie 2023, pe adresa de e-mail: lupu.adrian1977@gmail.com.