Eveniment istoric în Cetatea Băniei: Biserica Obedeanu – 270 de la sfinţire

Evenimente

În cea de a XXIII-a Duminică de după Rusalii, 22 octombrie 2023, Biserica închinată „Sfinţilor Împăraţi” şi Praznicului „Bunei Vestiri” – Obedeanu din Craiova a împărtășit credincioșilor ei bucuria a două importante evenimente: comemorarea a 270 de ani de la sfințirea locașului de închinare, prin binecuvântarea plăcii memoriale închinate marelui ctitor Constantin Obedeanu; şi instalarea noului preot coslujitor, pr. Sergiu Andrei Danciu. Evenimentul, prefațat de Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, s-a desfășurat cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Irineu, în prezența și cu participarea pr. protoiereu Cristian Cojocaru, de la Protoieria Craiova Nord, alături de pr. Ioan Ioanicescu și pr. Florentin Danciu, parohul Bisericii Sf. Ioan Botezătorul – Brestei, din Craiova, dimpreună cu slujitorii Altarului Bisericii Obedeanu.

Lucrările de zidire a Bisericii Obedeanu din Craiova au început în anul 1748. În anul 1753, din dorinţa ctitorului, care era foarte bolnav, sfântul locaş a primit sfinţirea, dobândind, pe lângă hramul cel vechi, al Binei Vestiri, şi ocrotirea Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena. În felul acesta, având în centru biserica, s-a dorit în acest ridicarea unui Ansamblu religios-educativ-sanitar şi aşezarea lui în exclusiva folosinţi a urbei. Aşa se face că, după ce a ridicat biserica, Constantin Obedeanu a gândit să împlinească un proiect şi mai îndrăzneţ. Avem înainte vremurile în care educaţia copiilor şi tinerilor se făcea în tinda bisericii. Pentru prima dată în Ţara Românească, acest mare vizionar din Cetatea Băniei socoteşte cu înţelepciune înfiinţarea de corpuri separate, tot pe lângă biserică, care să susţine un învăţământ calificat. Pe locul vechilor dependinţe de pe moşia Obedenilor s-au ridiact „două şcoli primare de băieţi şi de fete. Tot pe locul vechilor clădiri s-a construit un local de Societatea Ospătăria Şcolară pela anul 1900” (Nemoiu, p. 4). Despre acest ultim spaţiu amintit, pr. Marin Popa-Nemoiu spune că ar fi fost ridicat pe luat locul caselor preoţeşti. La scurt timp, imobilul şi terenul aferent a trecut în proprietatea Societăţii Ospătăria Şcolară printr-un act de donaţie semnat de primarul Nicolae Romanescu. Edilul „a donat ceea ce nu era al primăriei, fiind pământul Bisericii. Preşedinta Societăţii era doamna Lucia Romanescu, soţia primarului”.  Este consemnat de asemenea faptul că, tot în dependinţele care înconjurau sfânta biserică, boierul a înfiinţat, alături de şcoală, un spital pentru săraci. Din punct de vedere istoric, unitatea sanitară se numără ca fiind a doua de acest fel din Moldova şi Ţara Românească, după Spitalul Colţea.

(Pr. Ioniţă Apostolache)