PROGRAMUL SĂRBĂTORII SFÂNTULUI DIMITRIE, IZVORÂTORUL DE MIR – OCROTITORUL CRAIOVEI ȘI AL CATEDRALEI MITROPOLITANE

Evenimente
Catedrala Mitropolitană din Craiova îşi sărbătoreşte joi, 26 octombrie a.c., ocrotitorul spiritual, pe Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir. Cu acest prilej duhovnicesc, Mitropolia Olteniei și Catedrala Mitropolitană „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” organizează evenimente liturgice închinate Sfântului Ocrotitor, cinstit în fiecare an de Biserica noastră Ortodoxă la data de 26 octombrie.
Momentele liturgice închinate sărbătorii Sfântului Dimitrie vor debuta miercuri, 25 octombrie a.c., ora 17:00, în ajunul sărbătorii, cu slujbele Ceasul al IX-lea şi Vecernia unită cu Litia, urmate, în jurul orei 19.00, de tradiţionala procesiune pe străzile centrale ale oraşului cu raclele în care se află părţi din moaștele Sfântului Dimitrie, Izvorâtorul de Mir, ale Sfintei Mucenițe Sabina (prăznuită în data de 27 octombrie), ale Sfântului Ierarh Nifon, ale Sfintei Muceniţe Tatiana Diaconiţa şi ale Sfinţilor Mari Mucenici Serghie şi Vah.
În mijlocul credincioşilor, la procesiune se va afla Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei. Raclele cu Sfintele Moaşte vor fi purtate în procesiune pe traseul: Catedrala Mitropolitană – Biserica „Sfântul Gheorghe Vechi” – Teatrul Naţional „Marin Sorescu” – Universitate – Prefectură – Biserica „Sfântul Ilie” – Catedrală.
La întoarcerea din procesiune, raclele cu Sfintele Moaşte vor fi aşezate pe podiumul din faţa Catedralei, spre închinare tuturor credincioşilor, iar părinţii slujitori vor săvârşi, în continuare, slujba Utreniei şi a Sfântei Liturghii.
În ziua cinstirii Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir, joi, 26 octombrie, Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu va oficia Sfânta Liturghie, alături de ierarhi, preoţi şi diaconi din Mitropolia Olteniei. Răspunsurile liturgice la Sfânta Liturghie vor fi date de Grupul Psaltic al Catedralei Mitropolitane. Raclele cu Sfintele Moaşte vor rămâne spre cinstire şi închinare până la finalul zilei.