Proiectul „Natura văzută prin ochi de copil special”, la final

Evenimente Proiecte

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, părintele profesor Romulus Lucian Dodenciu, de la Parohia Braniște II Ișalnița, în calitate de profesor de religie la Școala Gimnazială Specială „Sf. Mina” Craiova și președinte al Asociației Promina Craiova – asociație a cadrelor didactice din instituția de învățământ amintită, coordonator al proiectului de solidaritate „Natura văzută prin ochi de copil special”, nr. contract: 2022-1-RO01-ESC30-SOL-000055094, prin Programul Corpul European de Solidaritate și finanțat de ANPCDEFP București, a organizat la Runcu, în județul Gorj, o activitate de finalizare a proiectului școlar. Activitatea s-a realizat în comun cu părintele paroh, Mălăescu Vasile, de la Parohia Dobrița din Protoieria Târgu-Jiu Nord, cu Liceul Tehnologic „General Constantin Șandru” Bâlta, comuna Runcu, județul Gorj și cu Parohia Braniște II Ișalnița, Protoieria Craiova Nord.

„În calitate de coordonator al proiectelor de solidaritate: „Natura văzută prin ochi de copil special”, derulat de școala specială amintită și „Comoara din lada bunicii”, derulat de Parohia Braniște II Ișalnița, am dorit să reunesc aceste două proiecte, derulând o activitate comună, care să fie un exemplu de bună practică pentru toate comunitățile și în care să se implice de la tineri până la persoane vârstnice. Mai întâi, am fost în pelerinaj la Mănăstirea Dobrița, închinându-ne în sfântul locaș, apoi am plecat în localitatea Runcu, unde la o pensiune am oferit masa de prânz tuturor participanților. Punctul central al activității l-a constituit întâlnirea în natură, într-un peisaj minunat, pe Cheile Sohodolului. În acest cadru, Ansamblul de dansuri „Mugurașii de la Runcu”, coordonat de doamna profesoară Sîrbu Gugu Maria- cadru didactic la Liceul Tehnologic „General Constantin Șandru” Bâlta, a prezentat dansuri populare gorjenești, comori ale tradițiilor gorjenești, păstrate cu multă dragoste. Beneficiarii proiectului au surprins prin obiectivele aparatelor de fotografiat, pentru ultima oară, frumusețea unică a naturii, completându-și astfel albumele foto- rezultate ale proiectului desfășurat pe parcursul unui an. Mulțumirile mele se îndreaptă către ierarhul nostru,  Înaltpreasfințitul Părinte  Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, pentru binecuvântare. De asemenea, adresez mulțumiri tuturor reprezentanților instituțiilor menționate, care ne-au fost alături în această activitate!”, ne-a transmis părintele profesor Dodenciu Lucian.