Punerea pietrei de temelie a Bisericii „Buna Vestire” din Parohia Popânzălești, județul Dolj

Evenimente Locase de cult

În prezența și cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în ziua de 10 noiembrie 2023, s-a săvârșit slujba punerii pietrei de temelie pentru Biserica cu hramul „Buna Vestire”, din Parohia Popânzălești, Protoieria Craiova Sud. Biserica va face parte din satul Popânzălești, Comuna Drăgotești, județul Dolj.

După oficierea slujbei, Părintele Mitropolit Irineu a ținut un cuvânt de întărire, în prezența părintelui protoiereu Grigore Vulcănescu, a părintelui paroh Toaie Marian, a preoților din zonă și a enoriașilor din parohie: „Am rânduit ca în această zi să punem piatra de temelie a acestei sfinte biserici întru slava Preasfintei Treimi și în cinstea Preasfintei Născătoarei de Dumnezeu, cu hramul „Buna Vestire”. Demult ne-am dorit ca în locul acesta să zidim o biserică însă, cum toate le rânduiește Dumnezeu spre binele nostru, am pus piatra de temelie astăzi. Cu ajutorul bunului Dumnezeu, sperăm să ducem la bun sfârșit această zidire. Biserica este necesară pentru noi și pentru această parohie pentru latura duhovnicească. De aceea mulțumim tuturor celor care ne-au ajutat ca să începem această lucrare și celor care sunt la conducerea acestei comune. Nădăjduim ca bunul Dumnezeu să ne ajute să finalizăm ridicarea bisericii cât mai repede. Dumnezeu să vă ajute și să vă dăruiască multă sănătate. Amin”.