Sf. Ierarh Nectarie de la Eghina, prăznuit la Parohia Dorobănția din Craiova

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în ziua de 9 noiembrie 2023, Parohia Dorobănția din Craiova a prăznuit pe Sf. Ierarh Nectarie de la Eghina. Programul liturgic a debutat cu săvârșirea Vecerniei Mari unită cu Litia și a Utreniei în după-amiaza zile de 8 noiembrie. În ziua de prăznuire, s-a săvârșit Acatistul Sf. Ier. Nectarie, iar apoi Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, oficiată de către Pr. protoiereu Grigore Vulcănescu, de la Protopopiatul Craiova Sud, județul Dolj, alături de preoții parohiei. În seara zilei de 9 noiembrie, un sobor de 7 preoți au săvârșit Taina Sfântului Maslu. Credincioșii care au participat la sfintele slujbe s-au închinat la racla cu părticele din moaștele Sf. Ier. Nectarie de la Eghina, aduse de la Mănăstirea Vișina din județul Gorj.