Cercul pedagogic al profesorilor de Religie, la nivel liceal, județul Dolj

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în ziua de vineri, 24 noiembrie 2023, a avut loc Cercul pedagogic al Profesorilor de Religie, pentru nivelul de liceu. Întâlnirea s-a desfășurat în cadrul Liceului Tehnologic „Constantin Brâncuși”, din Craiova.

Cuvântul de deschidere i-a aparținut doamnei Prof. Dr. Iuliana Gheorghe, inspector de specialitate al ISJ Dolj. În calitate de delegat al Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Pr. Dr. Adrian Lupu a transmis cuvântul de binecuvântare și a prezentat proiectele educaționale și culturale care se vor desfășura în perioada următoare la nivelul Arhiepiscopiei Craiovei.

În continuare, programul întâlnirii a marcat următoarele momente:

-„Pe urmele lui Brâncuși prin proiecte europene” (Director Prof. Maria Sîrbu, Prof. Ana-Maria Drăgoi):

-„Dimensiunea artistică și religioasă în opera lui Constantin Brâncuși” (Prof. Denissa-Mihaela Ionescu);

-„Spiritul ortodoxismului în sculptura lui Constantin Brâncuși” (Director Prof. Carmen Oprea”);

-„Universalitatea operei lui Constantin Brâncuși” (Prof. Cornelia Mirela Gheorghe);

-„Un mesaj, două variante de înțelegere a operei lui Constantin Brâncuși” (Director adjunct Prof. Claudia Ivașcu);

În a doua parte a cercului s-a desfășurat o vizită la Muzeul școlar „Constantin Brâncuși”, din cadrul liceului. Apoi, s-au organizat ateliere de lucru pe grupe. La final, doamna Inspector Prof. Dr. Iuliana Gheorghe a prezentat ultimele comunicări din partea Inspectoratului Școlar Județean Dolj.