Te Deum în biserici de Ziua Naţională a României

Comunicate de presa Evenimente Mesaj

e Ziua Naţională a României, vineri, 1 decembrie 2023, după Sfânta Liturghie, în catedralele eparhiale, bisericile parohiale şi mănăs­tirești din ţară şi străinătate va fi oficiată slujba de mulţumire pentru libertatea şi unitatea neamului românesc, precum şi de cinstire a eroilor care au înfăptuit Marea Unire naţională a românilor în anul 1918, autentice persona­li­tăți morale, politice și culturale.

Reamintim că pentru a cinsti memoria eroilor români a fost edificată şi Catedrala Na­țio­nală din București, cu hramurile Înălțarea Dom­nului – Ziua eroilor şi Sfântul Apostol Andrei cel întâi chemat, Ocrotitorul spiritual al României.

La Catedrala Patriarhală, slujba de Te Deum va fi săvârșită începând cu ora 12:00.

(Biroul de presă al Patriarhiei Române)