Activităţi desfăşurate în parohiile din Protoieria Craiova Sud

Evenimente Proiecte

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, în parohiile din Protoieria Craiova Sud au avut loc manifestări cultural-filantropice cu ocazia prăznuirii Sfântului Ierarh Nicolae. În Parohia Ocolna, la zi de hram, Preotul paroh Ştefan Bărbulescu a invitat la Sfânta Liturghie 60 de copii şi tineri de la grădiniţa şi şcoala din localitate. De asemenea, au participat doamna director Claudia Gheorghiţă, doamna Prof. Ileana Popa, doamna educatoare Luminiţa Drignei, precum şi alte cadre didactice. Elevii din comunitate au suţinut un concert de colinde. La final, toţi participanţii la hram au primit cadouri din partea parohiei. În Parohia Popânzăleşti, preotul Toaie Marian, după săvârşirea Sfintei Liturghii, a mers la grădiniţa din localitate, unde a dăruit cadouri celor mici de ziua Sf. Nicolae. La Parohia Bratovoieşti, copiii de la grădiniţă au participat la Sfânta Liturghie, săvârşită de preotul Bona Marian. La final cei mici au primit cadouri.

(Pr. Dumitru Rusu)