Activitatea „Dăruind, veți dobândi”, desfășurată în Parohia „Sf. Ioan Sebastian”, din Protoieria Craiova Nord

Evenimente Proiecte

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în ziua de 10 decembrie 2023, Parohia „Sfântul Ioan Sebastian”, din cartierul Craiovița Nouă, a desfășurat o activitate filantropic-educativă, alături de Grădinița cu Program Prelungit „Sfânta Tatiana”, de Școala Gimnazială „Mihai Viteazul” și de Grupul „Sf. Mc. Tatiana”, în cadrul parteneriatului județean „Lăsați copiii să vină la Mine”. Tema activității a fost intitulată „Dăruind veți dobândi!”. Copiii au adus bucuria Nașterii Domnului, înaintea celor prezenți, printr-un recital de colinde religioase, încântând inimile și sufletele celor din biserică. Evenimentul a reprezentat un moment de înălțare duhovnicească. Alături de copii, au fost prezenți credincioșii și cadrele didactice: doamna Sîrbu Daniela, din partea Grădiniței cu Program Prelungit Sfânta Tatiana, doamnele profesoare de religie Mihaela Ghindă și Carmen Drăgușin, domnul profesor de religie Dăogaru Mihăiță și doamna Cristina Grădinaru, profesoară de muzică, din partea Școlii Gimnaziale „Mihai Viteazul”. La finalul recitalului, elevii au primit daruri din partea Parohiei și au rămas la o agapă, organizată de către Pr. Stănescu Liviu, de Pr. Neacșu Marius și de Pr. Smădoi Gigi.