Festivalul „Glas de Înger”, organizat de Fundația „Cuvântul care zidește” la Teatrul Colibri din Craiova

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, astăzi, 13 decembrie 2023, Fundația „Cuvântul care zidește” a organizat Festivalul tradițional „Glas de înger”, ediția XXII-a, cu tema „Colinde și Tradiții”. Evenimentul a fost găzduit în sala mare a Teatrului Colibri din Craiova și s-a bucurat de prezența a peste 400 de copii de la diferite școli din Dolj, Mehedinți și Vâlcea. Festivalul a fost organizat în colaborare cu Sectorul Cultural și Sectorul de Învățământ, Activități cu Tineretul și de Catehizare ale Arhiepiscopiei Craiovei, reprezentate de: Părintele consilier Conf. Univ. Dr. Adrian Boldișor, Părintele consilier Dr. Adrian Lupu și Părintele inspector Ștefan Bărbulescu.

În deschidere, părintele consilier Adrian Lupu a transmis mesajul de binecuvântare al Părintelui Mitropolit Irineu. Membrii comisiei de evaluare a participanților au fost: Lect. Univ. Dr. Victor Șapcă, de la Facultatea de Teologie, Prof. Crețan Simona Gabriela, de la Palatul Copiilor, Diac. Prof. Măciucă Dorin, de la Filarmonica Oltenia, Pr. Dr. Adrian Lupu, de la Arhiepiscopia Craiovei, și doamna Cristina Stamatoiu, director al Fundației „Cuvântul care zidește”. Evenimentul a fost prezentat de către tânărul Guran Daniel, de la Seminarul din Craiova. Cadourile participanților au fost oferite de Protoieria Craiova Sud, de Protoieria Craiova Nord și de Asociația Vasiliada, reprezentate de Pr. protoiereu Grigore Vulcănescu, de Pr. protoiereu Cristian Cojocaru și de părintele Mihail Florin, președinte executiv al Vasiliadei. De asemenea, părintele eclesiarh Dr. Corneliu Dogaru a dăruit fiecărui participant iconițe cu Nașterea Domnului, din partea Catedralei Mitropolitane din Craiova.

Festivalul este un concurs interjudețean prin se dorește implicarea tinerei generații în păstrarea, transmiterea și promovarea colindelor și tradițiilor specifice sărbătorilor de iarnă, în vederea consolidării identității culturale românești. Anul acesta s-a desfășurat pe 3 secțiuni – Colinde tradiționale românești; Tradiții autentice românești; Scenete – cu 4 categorii: preșcolari, ciclul primar, gimnaziu și liceu.

Primul moment artistic muzical a fost deschis de un grup de dansatori, de la Palatul Copiilor, în colaborare cu Seminarul Teologic Ortodox, cu un program de dansuri populare, coordonat de doamna Prof. Crețan Simona Gabriela. Apoi, au urcat pe scenă și s-au clasat pe următoarele locuri:

I. Secțiunea: COLINDE TRADIȚIONALE ROMÂNEȘTI

Premiul I:

Grădinița cu Program Prelungit “Sfânta Tatiana” din Craiova, Categoria: Preșcolari, Coordonator: Prof. Ghiță Elena;

Premiul I:

Corul „Mini-Crystal” de la Școala Gimnazială „Gheorghe Țițeica” Craiova, Categoria: Ciclul Primar, Coordonator: Prof. Radu Liana;

Grupul „Steluțele Vestitoare” de la Liceul “Matei Basarab” Craiova, Categoria: Ciclul Primar, Coordonatori: Prof. Ionescu Daniela Claudia, Înv. Ghițuică Mariana;

Premiul II:

Liceul Tehnologic “Petre Baniță” Călărași – Structura Școala Gimnazială Călărași, jud. Dolj, Categoria: Ciclul Primar, Coordonatori: Prof. Popa Maria, Prof. Stăicuț Laura, Prof. Turcilă Camelia;

Premiul I:

Corul „Crystal” de la Școala Gimnazială „Gheorghe Țițeica” Craiova, Categoria: Gimnaziu, Coordonatori: Prof. Radu Liana, Prof. Ciobanu-Pătruț Cristinel;

Grupul „Vestitorii Nașterii Domnului” de la Liceul Teoretic Bechet, jud. Dolj, Categoria: Gimnaziu, Coordonator: Prof. Chiriac Octavian Costinel. Prof. Filigeanu Aurora;

Premiul II:

Grupul „Tinerii lui Hristos” de la Școala Gimnazială Carpen, jud. Dolj, Categoria: Gimnaziu, Profesori coordonatori: Prodea Lelia, Nicolae Carla, Pîrvuică Daniela;

Grupul „Mugurași de trandafir” de la Școala Gimnazială Cerăt, jud. Dolj, Categoria: Gimnaziu, Coordonatori: Prof. Popete Mihail Valentin, Prof. Tuță Marius Daniel;

Premiul III:

Liceul Tehnologic “Petre Baniță” Călărași – Structura Școala Gimnazială Călărași, jud. Dolj, Categoria: Gimnaziu, Coordonatori: Prof. Turcilă Camelia, Prof. Șovăilă Olimpia, Prof. Stăicuț Laura;

Grupul “Colindătorii de la răsărit” de la Școala Gimnazială „I. Gh. Pleșa” Almăj, jud. DJ, Categoria: Gimnaziu, Profesori coordonatori: Marin Carmen Gina, Fișcuci Florin, Pascariu Mihaela și eleva Marin Elena Doinița;

Grupul “Trisaghion” de la Școala Gimnazială Desa, jud. Dolj, Categoria: Gimnaziu, Coordonator: Pr. Ruică Dragoș Petre;

Premiul I:

Grupul “Datina” de la Școala Gimnazială Mihăești – Măgura, jud. Vâlcea, Categoria: Liceu, Coordonator: Prof. Tița Silviu;

Liceul Teoretic “Constantin Brâncoveanu” Dăbuleni, jud. Dolj, Categoria: Liceu, Coordonator: Prof. Croitoriu Cristian;

Premiul II:

Grupul Vocal “Crescendo” de la Liceul Tehnologic Auto din Craiova, Categoria: Liceu, Coordonator: Pr. Prof. Țenea Daniel Cosmin;

II. Secțiunea: SCENETE

Premiul I:

Școala Gimnazială Coșoveni. jud. Dolj, Categoria: Ciclul Primar, “Bradul credincios”, Coordonator: Prof. Dăsculțu Maria, Prof. Marinescu Cristina;

III. Secțiunea: TRADIȚII

Premiul I:

Liceul Teoretic “Constantin Brâncoveanu” Dăbuleni – Structura Școala Gimnazială Nr. 3 Dăbuleni, jud. Dolj, Categoria: Gimnaziu, “Șezătoare de Crăciun”, Coordonatori: Prof. Cioacă Virginia, Prof. Vasiliche Camelia, Prof. Nistor Cristina;

Premiul II:

Liceul Teoretic “Constantin Brâncoveanu” Dăbuleni, jud. Dolj, Categoria: Gimnaziu, “Plugușorul”, Coordonator: Prof. Badi Mariana;

Premiul III:

Grupul “Tinerii lui Hristos” de la Școala Gimnazială Carpen, jud. Dolj, Categoria: Gimnaziu, “Sorcova”, Coordonatori: Prof. Prodea Lelia, Prof. Nicolae Carla, Prof. Pîrvuică Daniela;

Premiul I:

Grupul “Dor de munte” de la Parohia Obîrșia Cloșani, jud. Mehedinți, “Vicleimul”, Categoria: Liceu, Coordonatori: Pr. Prof. Muscalu Victor Dănuț, Prof. Arjocu Lucia.