Sfânta Taină a Maslului, în cadrul Cercului Misionar nr. 8, Protoieria Craiova Nord

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în ziua de 13 decembrie 2023, la Parohia Ișalnița din Protoieria Craiova Nord, a avut loc Sfânta Taină a Maslului, în cadrul Cercului Misionar nr. 8. În mijlocul soborului de preoți a fost prezent și părintele protoiereu Cojocaru Cristian, alături de credincioșii din localitate.

La sfârșitul slujbei, întreaga audiență a putut asculta colinde tradiționale specifice perioadei în care ne aflăm, prilejuite de Nașterea Domnului Iisus Hristos, interpretate de Grupul psaltic „Imnos”, condus de teologul Andrei Călin, cântăreț la strana Catedralei Mitropolitane din Craiova și de Ansamblul Folcloric „Ion Șerban” Ișalnița, coordonat de d-na Cioablă Mariana Luiza și d-nul Ionel Garoafă, coregraful Ansamblului Folcloric „Maria Tănase” Craiova. Preotul paroh, părintele Badea Alexandru Nicolae, a mulțumit la sfârșit tuturor, pentru participare.

                                                                                              Pr. prof. Lucian Dodenciu