Grupul „Izvorașul”, prezent în mijlocul enoriașilor din Parohia Motru I

Evenimente Proiecte

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în seara zilei de 14 decembrie 2023, Parohia Motru I a primit vizita Grupului vocal „Izvorașul”, de la Episcopia Severinului și Strehaiei. Membrii grupului, îmbrăcați în port popular, au adus în mijlocul enoriașilor prezenți vestea cea bună a Nașterii Domnului Hristos, prin interpretarea de colinde și cântece de stea. Repertoriul a fost variat, începând cu melodii bizantine, psaltice, continuând cu partituri pe voci, iar apoi cu cântece de stea cu specific ardelenesc. Nu au lipsit nici colindele mehedințene. Este al doilea când grupul „Izvorașul” trece pragul bisericii parohiale din Parohia Motru I, la invitația părintelui paroh Cruceru Valerian, pentru a transpune în note muzicale bucuria minunii din Betleem, când Domnul Hristos S-a născut spre mântuirea neamului omenesc.